english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Krainy, zabawy i ewangelia

Dzięgielów blisko dzieci

11.07.2014

Tydzień Ewangelizacyjny w Dzięgielowie (do 13 lipca) jest także tworzony z myślą o dzieciach. Choć najbardziej znany punkt programu to codzienne spotkanie ewangelizacyjne dla młodzieży i dorosłych, o godzinie 17.00 pod największym namiotem w miasteczku ewangelizacyjnym, to w tym samym czasie ważne treści docierają także do dzieci. Dla nich spotkania ewangelizacyjne mają szczególny charakter. Nie może być nudno, nie może być niezrozumiale, nie może być w oderwaniu od życia na co dzień. I nie jest.


Krainy, zabawy i ewangelia

Każda inscenizacja, proponowana zabawa, skecz, scenka, zajęcia artystyczne czy ruchowe mają sprawić, by ważne treści zostały zrozumiane i zapadły w pamięć. Ewangelizacja dzieci dostosowana jest do ich percepcji, dlatego na dzięgielowskim Tygodniucodziennie o godzinie 17.00 spotykają się trzy grupy w wieku: 3–6, 7–10 i 11–13 lat. Każda grupa ma swoje tematy spotkań i swoich prowadzących, mimo, że hasło jest wspólne dla wszystkich: Poszukiwacze szczęścia i odnosi się do hasła Tygodnia (fragmentu Psalmu 73): Lecz moim szczęściem być blisko Boga.
 
W tym roku z najmłodszymi pracują Urszula Marek i Sabina Szłapa wcielając się w rolę Stanisławy i Cecylii, które muszą zmierzyć się z różnymi wyzwaniami. Udział dzieci z zajęciach nie polega tylko na oglądaniu lecz działaniu budzącym różne emocje. Dzieci w wieku od 7 do 10 lat biorą udział w zajęciach przygotowanych przez Annę Olek i Janinę Borutę opowiadających o Idzie i Madzie, które docierają do różnych krain. To Kraina Bogactwa, a później Kraina Radości. Jest też Kraina Wolności i Kraina Sprawiedliwości. Są także: Kraina Zemsty i Kraina Spełnionych Marzeń, wszystko po to, by przekonać się, co naprawdę daje szczęście
 
Z grupą wiekową 11–13 lat spotyka się w tym roku Beata Reske, która wywołuje różne sytuacje życiowe. Dzięki nim dzieci mogą sobie odpowiedzieć na takie pytania, jak: Czy szczęście zależy od sprawiedliwości?, Jak dostrzec szczęście z takimi klapkami na oczach, jak nienawiść i zazdrość?
 
Pojęcie szczęścia przewija się również w przedpołudniowych zajęciach dla dzieci. (W tym czasie dorośli biorą udział w wykładach biblijnych, a potem grupach dyskusyjnych.) Prowadzi je Danuta Ostruszka wraz ze streetworkerami 
(na co dzień pracują na podwórkach Bytomia): Natalią Czachor, Katarzyną Kukucz, Barbarą Posłuszną, Robertem Cieślarem oraz z Bogusławą Melcer. Każdy dzień poświęcony jest kolejnemu słowu głównego tematu Tygodnia, a zatem w piątek i sobotę prowadzący i dzieci skupią się na: „blisko” i „Bóg”. 
 
Ale Tydzień Ewangelizacyjny to również pomocne lub inspirujące miejsca dla dzieci. Są więc bawialnia i piaskownica, miejsce dla rodziców z pociechami, które trzeba przewinąć; kawiarnia, w której można kupić smaczne ciasta domowej roboty prosto z kuchni Centrum Misji i Ewangelizacji. Ważnym miejscem jest księgarnia „Warto” z dużą ofertą książek dla najmłodszych. Są wśród nich pięknie ilustrowane Biblie i audiobooki Wydawnictwa WARTO przygotowane z myślą dla dzieci już o trzeciego roku życia. 
 
Dzieci mogą także korzystać ze „strefy gier”, która oferuje gry planszowe, karciane i piłkarzyki oraz z zajęć sportowych. Natomiast 12 lipca najmłodsi (, ale również dorośli!) są zaproszeni do ozdabiania pierników na warsztatach projektu „Pomoc dla Afryki”.
 
Obecność dzieci na Tygodniu w Dzięgielowie bardzo cieszy. Są następnym pokoleniem spotkań ewangelizacyjnych, z których czerpali ich rodzice i dziadkowie. Kilkumiesięczne maleństwa, głęboko śpiące w wózkach toczonych pod dzięgielowskimi lipami,pogłębiają atmosferę serdeczności i bliskości wśród uczestników Tygodnia.
 
Transmisja on-line spotkań ewangelizacyjnych 65. Tygodnia Ewangelizacyjnego w Dzięgielowie: codziennie od godz. 16.55 na www.cme.org.pl