english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Ks. Agnes M. Siguroardottir biskupem w Islandii

Kobieta na czele Kościoła.

24.07.2012

Ks. Agnes M. Sigurðardóttir została pierwszą biskupką w historii Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Islandii. 


 

Wyboru dokonał synod Kościoła w drugiej turze większością 2/3 głosów. Biskup Sigurðardóttir została konsekrowana w katedrze w Rejkiawiku w obecności duchowieństwa luterańskiego z kraju i ze świata, a także gości ekumenicznych ze Wspólnoty Anglikańskiej. Nowa biskup zastąpiła bp. Karla Sigurbjörnssona, który przeszedł w stan spoczynku. 
 

– Świętujemy konsekrację Ksiądz Biskup, mając w pamięci nakaz, który Jezus przekazał swoim uczennicom, aby Go naśladować i uczestniczyć w Bożej misji w świecie – napisał w liście gratulacyjnym ks. dr Martin Junge, sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej.

 
List w imieniu Kościołów członkowskich ŚFL odczytała ks. bp Jana Jeruma-Grinberga, zwierzchnik Luterańskiego Kościoła Wielkiej Brytanii.
 
58-letnia biskup Sigurðardóttir podkreśliła, że jej głównym celem będzie przyciągnięcie do Kościoła wiernych. W ciągu kilkunastu lat Kościół Islandii odnotował odpływ wiernych, jednak w porównaniu do innych Kościołów luterańskich spadek ten nie był gwałtowny. Sigurðardóttir pracowała wiele lat z młodzieżą, była proboszczem parafii, a także dziekanem.
 
Kościół Islandii posiada ok. 250 tys. wiernych. Ponad 80% Islandczyków należy do Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Islandii, 10% należy do wolnych Kościołów luterańskich i innych Kościołów protestanckich, a ok. 2,5% do Kościoła rzymskokatolickiego. Kościół Islandii stanowi jedną diecezję na czele z biskupem, który ma do pomocy biskupów sufraganów, rezydujących w historycznych katedrach Skálholt i Hólar. Kościół posiada 300 parafii, w których służy ok. 150 księży i niespełna 30 diakonów. Kościół Islandii jest pełnoprawnym członkiem Światowej Federacji Luterańskiej, Światowej Rady Kościołów, Konferencji Kościołów Europejskich, a także sygnatariuszem Ugody z Porvoo między niektórymi Kościołami luterańskimi a Kościołami anglikańskimi.
 
Dariusz Bruncz, Ekumenizn.pl