english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Ks. Dawid Banach proboszczem w Suwałkach

Zgromadzenie wybrało swojego proboszcza

06.10.2019

W niedzielę 6 października 2019 roku Zgromadzenie Parafialne Parafii w Suwałkach pod przewodnictwem Radcy Diecezji ks. Tomasza Wigłasza dokonało wyboru nowego proboszcza, który po zatwierdzeniu wyborów przez Konsystorz i wprowadzeniu w urząd, obejmie parafię na 10-letnią kadencję.


Ks. Dawid Banach proboszczem w Suwałkach

Jedynym kandydatem, który zgłosił się do wyborów był dotychczasowy wikariusz i proboszcz-administrator, od 10 lat pracujący w Suwałkach, ks. Dawid Robert Banach.
W tajnym głosowaniu ks. Banach uzyskał 100% poparcia. Wszyscy uczestnicy zgromadzenia opowiedzieli się za dotychczasowym duszpasterzem. Ks. Dawid Robert Banach urodził się na terenie diecezji mazurskiej, w Nidzicy w 1985 r.

Studia teologiczne w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie ukończył, z wynikiem bardzo dobrym, w 2009 r.,  broniąc pracę magisterską dotyczącą ruchu gromadkarskiego na Mazurach.
Od pierwszego dnia pracy w Kościele związany jest z parafią w Suwałkach. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu i ciężkiej pracy udało się w tym czasie wykonać wiele remontów ale przede wszystkim zbudować silną wspólnotę parafialną.

Liczne i nieszablonowe działania ks. Banacha nie pozostają niezauważone w Suwałkach. Otrzymuje kolejne odznaczenia i dowody uznania. W suwalskim kościele odbywa się wiele koncertów pod szyldem "Wielobarwne Suwałki", a w minionym miesiącu parafia gościła młodzież z całej Polski biorącą udział w Ogólnopolskim Zjeździe Młodzieży. Ks. Banach jest oficerem Wojska Polskiego w randze porucznika. Pełni funkcję ewangelickiego kapelana Wojsk Lądowych na północno-wschodnią Polskę.
Jest żonaty z Martą Banach, ma 5-letnią córkę Matyldę.