english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Kultura i sztuka w służbie dialogu

Ekumeniczny Lublin 2020

21.09.2020

W środę 2 września odbyło się kolejne wydarzenie w ramach programu Ekumeniczny Lublin 2020. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie, realizowanego w Lublinie przez wiele ekumenicznie zaangażowanych instytucji w tym Parafię Ewangelicko-Augsburską w Lublinie. 


Kultura i sztuka w służbie dialogu

Po prawie półrocznej przerwie spowodowanej sytuacją epidemiczną w kraju, kilkadziesiąt osób zainteresowanych ideą ekumenizmu spotkało się tym razem w Kościele Polskokatolickim pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Lublinie, by najpierw wspólnie modlić się podczas ekumenicznego nabożeństwa, podczas którego kazanie wygłosił ks. Grzegorz Brudny – proboszcz luterańskiej parafii w Lublinie, następnie zaś wziąć udział w debacie zatytułowanej „Kultura i sztuka w służbie dialogu” .

O sztuce i kulturze oraz jej roli w budowaniu międzykulturowego dialogu rozmawiali Jolanta Szafrańska – prezes Rady Parafialnej luterańskiej parafii w Lublinie, a zarazem historyk sztuki oraz Grzegorz Linkowski – reżyser, scenarzysta i producent filmów dokumentalnych, pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Rozstaje Europy". Grzegorz Linkowski podczas debaty mówił o swoich filmach, dla których inspiracją jest zawsze człowiek ze swoją duchowości, kulturą, wrażliwością.

Wiele produkcji Linkowskiego zostało nagrodzonych nie tylko na festiwalach filmowych organizowanych przez instytucje kulturalne, ale również przez Kościoły: Rzymskokatolicki oraz Katolicki obrządku bizantyjskiego („Proboszcz  Majdanka”, „Niewygodny”),  Prawosławny („Święta Góra Grabarka”, „Bracia tego samego Boga”) czy Ewangelicki „Wybaczyć wszelkie zło”. Filmy Grzegorza Linkowskiego przeciwstawiają się wszelkim uprzedzeniom zarówno narodowościowym jak i wyznaniowym, wszelkiej ksenofobii i nacjonalizmowi. Są one formą dialogu społecznego. Po spotkaniu każdy z uczestników otrzymał od reżysera kopię filmu „Proboszcz Majdanka”.

Rozmowa Jolanty Szafrańskiej z Grzegorzem Linkowskiem zarejestrowana została pod linkiem.

                                                                                   Tekst ks. Grzegorz Brudny

                                                                                   Zdj. Piotr Michalski Polskie Radio Lublin