english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Kursy Resuscytacji w Karpaczu

10 - lecie Ośrodka Szkoleń Medycznych w Karpaczu

11.05.2015

W maju 2015 r. minęła 10 rocznica powstania OŚRODKA SZKOLEŃ MEDYCZNYCH DIAKONII WANG certyfikowanych przez Polską Radę Resuscytacji z Krakowa.


Kursy Resuscytacji w Karpaczu

W maju 2015 r. minęła 10 rocznica powstania OŚRODKA SZKOLEŃ MEDYCZNYCH DIAKONII WANG, certyfikowanych przez Polską Radę Resuscytacji z Krakowa. Z tej okazji, w niedzielę, dnia 10 maja 2015 r., odbyło się nabożeństwo dziękczynne w kościele Wang. Kazanie wygłosił Prezes Diakonii Polskiej ks. bp Ryszard Bogusz. Wystąpił Chór Ekumeniczny z Karpacza, którym dyrygował Bernard Stankiewicz.

 
W kwietniu 2005 roku Parafia Wang podpisała umowę z Polską Radą Resuscytacji, narodową komórką Europejskiej Rady Resuscytacji, organizacji, która wdraża standardy postępowania medycznego w stanach zagrożenia życia, jakim jest zatrzymanie krążenia. Na początku maja 2005 roku odbył się pierwszy kurs.

 
Inicjatywa obchodów wyszła od Tomasza Góreckiego, który od samego początku powstania Diakonii Wang, jest organizatorem kursów medycznych. Ks. prob. Edwin Pech podziękował dyrektorowi kursów Tomaszowi Góreckiemu, instruktorom: Wioletcie Palczewskiej, Witowi Zawadzkiemu i Andrzejowi Raczyńskiemu oraz nieobecnym w tym dniu innym instruktorom a także Irenie Chładzińskiej za zaangażowanie w tworzeniu Ośrodka i pracę włożoną w jego rozwój. Otrzymali oni pamiątkowe owocarki przygotowane specjalnie na tą okazję przez Hutę Julia w Piechowicach. Są one symbolem tego, aby rozdawać owoce swojej wiary dla potrzebujących pomocy: „Tak więc po owocach poznacie ich” (Mt 7,20).

 

Diakonia Wang Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego jest jednym z sześciu ośrodków w Polsce prowadzącym takie kursy. Co miesiąc przyjeżdżają do nas na kurs ratownicy medyczni, lekarze, nauczyciele ze szkół medycznych, aby podnosić swoje kwalifikacje. Nasz Ośrodek prowadzi także kursy poza Karpaczem. Wyjeżdżaliśmy na wschodnie krańce kraju, ale także do centralnej Polski, Czeskiej Republiki a w kwietniu nasz Ośrodek był prezentowany przez Tomasza Góreckiego w RPA.

 

Wyposażenie Diakonii Wang w nowoczesny sprzęt (dzięki dotacji Komandorii Śląskiej Zakonu Joannitów), a także w profesjonalną kadrę, czyni nas bardzo rozpoznawalnym ośrodkiem w Polsce.
W czasie nabożeństwa ks. bp Ryszard Bogusz podziękował parafii Wang za prowadzoną działalność diakonijną oraz zauważył, iż w zakresie prowadzonych szkoleń, jest ona prekursorem w kraju i Kościele Ewangelicko - Augsburskim.

 
W niedzielę „Rogate” podziękowaliśmy Panu Bogu za błogosławieństwo i prosiliśmy o dalsze.
Po nabożeństwie odbyła się w Domu Parafialnym prezentacja dokonań Ośrodka.

 

Link do prezentacji i filmików: LINK 1
Link do Ośrodka: LINK 2