english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Laur Srebrnej Cieszynianki dla s. Lidii Gottschalk

Wyróżnienie za posługę na rzecz osób potrzebujących pomocy

25.09.2020

Laur Srebrnej Cieszynianki dla s. Lidii Gottschalk

Jednym z punktów wczorajszej sesji rady gminy Goleszów był wybór osoby, która w tym roku otrzyma Laur Srebrnej Cieszynianki. Decyzją radnych honorowe wyróżnienie otrzyma w tym roku Siostra Lidia Gottschalk, która w 1957 roku rozpoczęła służbę w Diakonacie Żeńskim „Eben-Ezer” w Dzięgielowie. 
 
Do wyróżnienia Laurem Srebrnej Cieszynianki Lidię Gottschalk nominowała Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP jako wyraz uznania i podziękowania za jej długoletnią posługę rzecz osób potrzebujących pomocy, prowadzoną działalność charytatywną oraz aktywną postawę w realizacji przedsięwzięć mających na celu dobro całej lokalnej społeczności. 
 
Siostra Lidia Gottschalk urodziła się w 1939 roku. W 1957 roku rozpoczęła służbę w Diakonacie Żeńskim „Eben-Ezer” w Dzięgielowie. Pracowała w Domu Sióstr oraz w Domu Opieki na Szczukówce. W latach 1959-1975 pracowała jako pielęgniarka w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. W 1959 roku została „czepkowana” na siostrę próbną, pozostając w dzięgielowskim Diakonacie, którego 21 lat później została przełożoną i funkcję tę pełniła do 2009 roku. W trakcie sprawowania przez nią służby siostry przełożonej otwarty został Dom Opieki „Emaus” w Dzięgielowie. W 2005 roku siostra Lidia znalazła się w gronie osób wyróżnionych odznaczeniem ECCE HOMO za nieustanne proklamowanie dobra słowem i czynem oraz błogosławione łączenie pomocy medycznej z duchową. W 2019 roku za wieloletnią działalność charytatywną i społeczną otrzymała także Złotą Odznakę „Za Zasługi dla Województwa Sląskiego”.
 
Wręczenie Lauru Srebrnej Cieszynianki ma nastąpić podczas Uroczystej Sesji Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej, która zaplanowane zostało na 11 listopada w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie.

źródło: Urząd Gminy Goleszów