english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Laureaci Śląskich Szmaragdów 2017

Odbyła się Gala Reformacyjna w Katowicach

09.10.2017
7 października 2017 r. w Sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbyła się Gala Reformacyjna, jedno z najważniejszych wydarzeń w ramach obchodów jubileuszu 500 lat Reformacji na Śląsku i w Diecezji Katowickiej.
 

Laureaci Śląskich Szmaragdów 2017

Podczas gali wystąpiły m.in. połączone chóry diecezji katowickiej pod dyrekcją Joanny Bliwert-Hoderny i Aleksandry Maciejczyk, chór dziecięco-młodzieżowy, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk pod dyrekcją Jean-Claude Hauptmanna. Wzruszającym momentem było wykonanie przez zespół pieśni „Ojcowski dom”, gdy do śpiewu dołączyli na stojąco uczestnicy koncertu zgromadzeni w sali.

Podczas gali, prowadzonej przez Aleksandrę Maciejczyk i ks. Marcina Brzóskę, wręczono „Śląskie Szmaragdy”, nagrody przyznawane przez Diecezję Katowicką Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP wybitnym przedstawicielom Śląska za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ekumenizmu, tolerancji, pojednania między narodami i integracji europejskiej. Nagroda zwykle wręczana jest 31 października w dniu Pamiątki Reformacji, ale w roku jubileuszu Reformacji zadecydowano, by uroczystość odbyła się podczas uroczystej gali w NOSPR. Nagrodę otrzymali: biblista ks. prof. Manfred Uglorz, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Ks. prof. Manfreda Uglorza doceniono jako najwybitniejszego polskiego teologa ewangelickiego przełomu XX i XXI w. i otrzymał „Szmaragd” „za wielki wkład w rozwój ponadwyznaniowej teologii biblijnej i dogmatycznej, wychowanie i wyedukowanie rzeszy teologów i katechetów, a w Roku Reformacji za podarowanie polskiemu czytelnikowi „Marcina Lutra. Ojca Reformacji” i jego reformacyjnej myśli”. Nagrodę otrzymał też abp Wiktor Skworc, jako człowiek dialogu i pojednania, „za doskonałe rozumienie Śląska jako „Szmaragdu”, swoistej mieszanki narodów, kultur, wyznań religijnych i poprzez służbę duszpasterską budowanie pojednania, zrozumienia, szacunku i akceptacji. Kapituła pragnie docenić ekumeniczną otwartość i życzliwość Metropolity Katowickiego”.

Kolejny „Szmaragd” wręczono Henrykowi Mercikowi i ta nagroda „jest podziękowaniem dla całego Zarządu Województwa Śląskiego za rozumienie specyfiki wielokulturowości i wielowyznaniowości Śląska, dostrzeganie i docenianie wkładu społeczności ewangelickiej w rozwój Śląska. Henrykowi Mercikowi „Śląski Szmaragd” zostaje przyznany za pokazanie okaleczonym trudną historią ewangelikom śląskim, że są ważną cząstką śląskiego społeczeństwa, śląskiej kultury i śląskiej tożsamości”. Czwartym laureatem został Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, a nagroda została przyznana „za prezentowanie i propagowanie kultury śląskiej w tym ewangelickiej w Polsce i na całym świecie oraz za służenie pieśniami na koncertach i na wydanej reformacyjnej płycie”.

Po rozdaniu „Śląskich Szmaragdów” Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Liebreicha wykonała Symfonię Reformacyjną Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego.

Gala zgromadziła blisko 1800 osób.

Teksty laudacji


zdj. UMK/M. Malina