english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Leśne kościoły w National Geographic Traveler

Szlak znalazł się na prestiżowej liście

26.05.2018

W najnowszym numerze czasopisma o podróżach ukazał się tekst zachęcający do odwiedzenia leśnych kościołów. 


Leśne kościoły w National Geographic Traveler

Leśne kościoły znalazły się na liście 40 niesamowitych miejsc na lato w Polsce. Czytelnicy „National Geographic Traveler” nie tylko mogą poznać niezwykłe ślady ewangelickiej tożsamości, ale są również zachęcani do tego, by wybrać się w podróż do tych miejsc. 

Artykuł poświęcony leśnym kościołom został napisany przez ks. Łukasza Ostruszkę, wikariusza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle, który jest związany jest z dziennikiem ekonomicznym „Puls Biznesu” i współpracuje z tygodnikiem „Polityka”.

Tekst o leśnych kościołach stanowi razem z propozycjami innych pisarzy i dziennikarzy, w tym Piotra Milewskiego, amerykańskiego korespondenta Radia Zet oraz „Newsweeka, uzupełnienie i podsumowanie listy stworzonej z pomysłów laureatów konkursu dla czytelników zorganizowanego z okazji 130-lecia założenia Towarzystwa National Geographic i wydania pierwszego numeru magazynu. 


- Pokonuję kilkaset metrów leśną ścieżką i dochodzę do pamiątkowego kamiennego ołtarza z wyrytym krzyżem i kielichem. Siadam i wsłuchuję się w szum drzew, wtedy łatwiej oddzielić myśli ważne od nieważnych. Wyobrażam sobie pokolenia prostych, ale szczerych w swojej wierze ludzi, dla których przez całe życie był to jedyny kościół, jaki mieli i znali. Innego nie mogli mieć - czytamy w tekście ks. Łukasza Ostruszki. 

Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego zachęca do odbycia „duchowej wędrówki” szlakiem leśnych kościołów. Pierwsze nabożeństwo odbędzie się już 31 maja o godz. 10:00 przy Kamieniu na Równicy.

POLECAMY: 

– Kalendarz tegorocznych nabożeństw w leśnych kościołach 


 
– Przewodnik „Leśne kościoły” przygotowany przez wydawnictwo Augustana 
 

– Tekst pt. „Leśne kościoły mogły powstać chyba tylko tutaj” opublikowany w „Gazecie Wyborczej”

 

– Film „Leśne kościoły” prezentujący wędrówkę szlakiem tych miejsc 
 

– Informacja na temat szlaku na portalu Diecezji Cieszyńskiej