english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Luter w Gdyni

Wystawa w Muzeum Miasta Gdyni

18.11.2017

Dnia 10 listopada 2017 roku w Muzeum Miasta Gdyni miał miejsce wernisaż wystawy zatytułowanej Luter w Gdyni? poświęconej dziedzictwu protestantów w Gdyni.


Luter w Gdyni

Wystawę, przygotowaną z okazji jubileuszu 500-lecia Reformacji, otworzyli wspólnie ks. bp Marcin Hintz, proboszcz trójmiejskiej parafii ewangelickiej oraz dr Jacek Friedrich – dyrektor Muzeum Miasta Gdyni i jednocześnie współkurator wystawy.

 

Ponadto, na uroczystym wernisażu, głos zabrali kuratorzy wystawy: dr Andrzej Hoja z gdyńskiego muzeum, który kierował całością projektu oraz dr Magdalena Sacha, która z ramienia parafii współtworzyła wystawę. Kuratorzy przybliżyli ideę oraz cele, jakie przyświecały organizatorom i pomysłodawcom wystawy.

 

W opisie wystawy pt. Luter w Gdyni? czytamy:

 

„500 lat po wydarzeniach w Wittenberdze przypominamy o dziedzictwie protestantów w Gdyni i jej okolicach: o życiu parafialnym luteran w Małym Kacku, o ewangelickich kolonistach z Góry Donas czy Polskim Zborze Ewangelicko-Augsburskim z okresu międzywojennego. Opowieść w formie wystawy o gdyńskich ewangelikach jest nie tylko pretekstem do poznania bliżej kościołów protestanckich oraz zasad ich wiary. Jest również źródłem refleksji nad naszą pamięcią i niepamięcią o członkach tych Kościołów, którzy tu przez wieki żyli, modlili się i pracowali”.

 

Wystawie towarzyszy również cykl wykładów, warsztatów i wydarzeń związanych z Reformacją, Kościołem luterańskim i historią ewangelików na Pomorzu. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach internetowych Muzeum Miasta Gdyni oraz trójmiejskiej parafii (http://www.sopot.luteranie.pl).

 

Luter w Gdyni? będzie gościł w Muzeum Miasta Gdyni, przy ul. Zawiszy Czarnego 1 w Gdyni do dnia 25 lutego 2018 roku.

 

ks. Marcin Rayss, zdjęcia: Zbigniew Kolka