english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Luteranie u papieża Franciszka

Wizyta przedstawicieli ŚFL w Watykanie

22.10.2013

500-lecie Reformacji oraz kontakty ekumeniczne w kontekście służby diakonijnej zdominowały spotkanie przedstawicieli Światowej Federacji Luterańskiej ze zwierzchnikiem Kościoła rzymskokatolickiego, papieżem Franciszkiem.


Luteranie u papieża Franciszka

Jako ludzie, na których drodze stanął Chrystus, jesteśmy wezwani, by towarzyszyć biednym i wykluczonym. Jesteśmy odpowiedzialni za przesłanie o pojednaniu powierzone nam jako nadzieja dla podzielonego, pragnącego pokoju i sprawiedliwości świata – powiedział podczas ekumenicznego spotkania ks. bp Munib Younan, prezydent ŚFL.

 

Palestyński biskup luterański podziękował wszystkim uczestnikom dialogu za dokument „Od konfliktu do komunii: luterańsko-katolickie upamiętnienie Reformacji w 2017 roku”, który jest dostępny już w czterech językach: angielskim, niemieckim, fińskim i od 22 października br. również w języku polskim (więcej informacji tutaj). Bp Younan wyraził nadzieję, że dokument przyczyni się do uzdrowienia ran i głębszego zrozumienia między luteranami a rzymskimi katolikami.

 

Papież Franciszek podkreślił znaczenie tematu Reformacji w jej historycznej rzeczywistości i wyraził radość, że zarówno katolicy, jak i luteranie odczuwają tęsknotę za jednością, którą Pan Bóg wzbudził w ich sercach.

 

Ks. dr Martin Junge, sekretarz generalny ŚFL, podziękował Biskupowi Rzymu za jednoznaczną i zdecydowaną interwencję papieża na rzecz uciekinierów, szczególnie po katastrofie nieopodal wyspy Lampedusa, podkreślając współodpowiedzialność chrześcijan za los uciekinierów. Pastor Junge podarował papieżowi czajnik wykonany przez somalijską kobietę, przebywającą aktualnie w największym na świecie obozie dla uciekinierów w Dadaab. Papież Franciszek przyjmując podarunek powiedział, że będzie on przypominał o szczególnym wymiarze ekumenizmu, jakim jest diakonia i męczeństwo.

 

W skład luterańskiej delegacji oprócz bp. Younana i ks. Junga weszła m.in. ks. bp Susan C. Johnson, zwierzchnik Ewangelicko-Luterańskiego w Kanadzie, ks. dr Gloria Rojas Vargas, a także osoby bezpośrednio uczestniczące w przygotowaniu dokumentu „Od konfliktu do komunii” – emerytowany biskup Helsinek Eero Huovinen oraz prof. Theodor Dieter, dyrektor Instytutu Ekumenicznego w Strasburgu. Region środkowo-europejski, do którego należy również Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce, reprezentował ks. bp Milos Klátik ze Słowacji, pełniący również funkcję przewodniczącego Komisji ds. Teologii i Relacji Ekumenicznych).

 

Luter.pl

Zdjęcie: LWF