english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Luteranie w Senior Residence

Nabożeństwo i konferencja księży Diecezji Katowickiej

12.06.2014

W środę, 11 czerwca br. w Senior Residence w Katowicach odbyło się kolejne luterańskie nabożeństwo i konferencja księży Diecezji Katowickiej. 


Luteranie w Senior Residence

Senior Residence to dom opieki dla osób starszych i chorych na demenecję, znajdujący się na obrzeżach katowickiej dzielnicy Kostuchna na nowym osiedlu Bażantowo. Dom powstał z inicjatywy oraz prowadzony jest przez Fundację Laurentius, należącą do Diakonii Neuendettelsau.

 

Diakonia Neuendettelsau posiada w Niemczech blisko 200 różnorodnych obiektów, w których znajduje opiekę, podnosi kwalifikacje, zdobywa doświadczenie, leczy się i uczy ponad 90 000 osób. W Polsce swoją działalność rozpoczęła w 2005 roku w Olsztynie, gdzie utworzyła Dom Opieki "Laurentius" i Dom Pomocy Społecznej "Laurentius". Od wiosny 2014 roku działa również w Katowicach, prowadząc dom opieki Senior Residence. Dom przyjął już podopiecznych i prowadzi normalną działalność. 

 

Poświęcenie domu opieki odbyło się 18 marca br. i miało charakter ekumeniczny. Prowadził je rektor Diakonii Neuendettelsau ks. prof. Hermann Schoenauer, a uczestniczyli w nim m.in. abp Damian Zimoń i ks. radca Henryk Reske. 

 

Wśród podopiecznych domu znajdują się także osoby wyznania ewangelickiego, które na terenie ośrodka mogą uczestniczyć w ewangelickich nabożeństwach, które od kwietnia (od Wielkiego Piątku) zaczęły się odbywać w tamtejszej kaplicy. Regularne nabożeństwa odbywają się obecnie w każdą trzecią niedzielę miesiąca, a prowadzone są przez księży z parafii w Katowicach i Mikołowie (dzielnica Kostuchna znajduje się na ich pograniczu) oraz innych, górnośląskich parafii.

 

Dzięki kontaktom Diecezji Katowickiej z Diakonią Neuendettelsau na zaproszenie dyrekcji domu opieki w ośrodku odbyła się 11 czerwca diecezjalna konferecja księży. Rozpoczęła się od uroczystości w kaplicy, gdzie miało miejsce nabożeństwo Słowa Bożego, prowadzone przez ks. Daniela Ferka. Później uroczystość przybrała formę spotkania z rektorem Diakonii Neuendettelsau ks. prof. Hermannem Schoenauerem, dyrekcją i personelem oraz podpiecznym ośrodka. W kaplicy odsłonięto również pamiątkowy dar diecezji - kamienną płaskorzeźbę Róży Lutra.  

 

Po uroczystości w kaplicy w sali konferencyjnej domu opieki odbyła się konferencja diecezjalna księży.