english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Luterańsko-rzymskokatolicki tekst gotowy

Owoc pracy wspólnej komisji.

28.07.2012

Poprzez chrzest jesteśmy ze sobą złączeni jako Ciało Chrystusa – głosi tekst komunikatu Luterańsko-Rzymskokatolickiej Komisji ds. Jedności, której głównym celem jest przygotowanie wspólnych obchodów 500. rocznicy Reformacji w 2017 r. 


Luterańsko-rzymskokatolicki tekst gotowy

Tekst komunikatu przypomina, że za pięć lat Kościół rzymskokatolicki oraz Kościoły ewangelicko-luterańskie będą świętować półwiecze oficjalnego dialogu teologicznego. – Katolicy i luteranie walczą wobec rozłamu o osiągniecie pełnej katolickości Kościoła. Z jednej strony panuje radość ze wspólnoty, którą już ze sobą dzielimy i którą w ciągu ostatnich 50 lat mogliśmy jasno wyrazić w oficjalnym dialogu teologicznym, jednak z drugiej strony odczuwamy ból z powodu tego, co nas jeszcze dzieli – czytamy w komunikacie.  

 

Podczas spotkania w Paderborn komisja ukończyła prace nad dokumentem „Od konfliktu do wspólnoty: Luterańsko-Katolickie Wspólne Upamiętnienie Reformacji w 2017 roku”. Publikacja tekstu nastąpi jednak w późniejszym czasie. Ponadto komisja pracuje nad projektem innego dokumentu, podejmującego relację między sakramentem Chrztu świętego oraz wspólnoty kościelnej.  

 

Komisja, która obradowała w dniach 12-19 lipca w Paderborn (Niemcy) działa pod auspicjami Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz Światowej Federacji Luterańskiej. Kolejne, piąte już spotkanie odbędzie się w sierpniu 2013 r. i zostanie zorganizowane przez Światową Federację Luterańską.  

 

Dariusz Bruncz, Ekumenizm.pl