english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Mali artyści na Boże Narodzenie 2012

Świątecznie w Rypinie i Brodnicy

04.01.2013

Obserwując przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, które w dzisiejszych czasach wielu kojarzą się (niestety!) jedynie z nieprzyjemnymi obowiązkami (typu sprzątanie, zaopatrzenie lodówki, gotowanie, krzątanina przy gościach) i dylematem:  co, komu i za ile kupić  - z wielkim żalem można stwierdzić, że wymiar duchowy świąt coraz częściej jest spychany na drugi plan, a w centrum pozostaje jedynie przywiązanie do tradycji, zewnętrznych symboli i bezduszna rutyna.


Mali artyści na Boże Narodzenie 2012

A przecież Adwent i czas Bożego Narodzenia to bardzo szczególny okres. Każdy z nas na swój sposób przeżywa te dni. Ale czy potrafimy w dzisiejszym czasie nadal wsłuchiwać się w adwentowe przesłanie? Czy umiemy dostrzegać i wiarą przyjmować cud Bożego Narodzenia? Czy rozpatrując sens tych wydarzeń, mających miejsce ponad dwa tysiące lat temu, umiemy na nowo spojrzeć na cel i sens naszego życia?

 

To były pytania i refleksje, które towarzyszyły nam – rypińskim parafianom -  w całym okresie adwentowym i świątecznym.  A działo się to nie tylko za sprawą nabożeństw i poruszających kazań, ale także innych wydarzeń, związanych z okresem bożonarodzeniowym.

 

Tradycją parafii w Rypinie stała się Gwiazdka dla dzieci, która właściwie jest Gwiazdką dzieci dla parafian,  organizowana w adwentowe sobotnie popołudnie. Corocznie, pod kierunkiem pastorowej Elżbiety Walukiewicz i za sprawą jej zaangażowania, dzieci przez kilka tygodni przygotowują okolicznościowy występ. Mali aktorzy wcielają się w role biblijnych postaci, odtwarzają biblijne wydarzenia i przypominają biblijne prawdy. W tym roku oglądając dzieje Zachariasza i Elżbiety, scenę zwiastowania Marii oraz humorystycznie przedstawiony dialog przerażonych betlejemską gwiazdą pasterzy, mogliśmy bezbłędnie odczytać, co te historie nam, dzisiejszym chrześcijanom, mają do przekazania. Całość miała czytelne przesłanie, jakim jest konieczność okazania Bogu zaufania, którego zabrakło Zachariaszowi, pokora i posłuszeństwo Bogu, jakie okazała Maria oraz chęć poznania Zbawiciela, uwielbienie i chwała, jaką mieli pasterze. Historie były przeplatane pieśniami i kolędami śpiewanymi wspólnie z widzami. Występ zakończył się retorycznym, zmuszającym do zastanowienia pytaniem – kim dla każdego z nas jest narodzone w Betlejem Dzieciątko?

 

Kolejnym wydarzeniem wpisującym się już po raz drugi w parafialny kalendarz, był koncert w wykonaniu dzieci i młodzieży. Odbył się w 2. Święto Bożego Narodzenia tuż przed nabożeństwem. Kaplica, mieszcząca się w Brodnicy, była wypełniona do ostatniego miejsca. To bardzo cieszy, ponieważ świadczy, że nie wystarcza nam tylko spożywanie posiłków ze świątecznego stołu, ale potrzebujemy także tego duchowego pokarmu, jakim jest słuchanie pieśni i kolęd oraz Bożego Słowa.

 

Hasłem tegorocznego koncertu był werset z Psalmu 104: „Będę  śpiewał  Panu,  póki  żyję,  będę  grał  Bogu memu,  póki  jestem !” .  I z taką motywacją i takim przesłaniem zostały przygotowane i  zaprezentowane utwory – znane i lubiane kolędy, okolicznościowe utwory śpiewane i grane.   Występ trwający kilkadziesiąt minut był wypełniony na przemian grą oraz śpiewem wraz z akompaniamentem na różnych instrumentach: flety, gitara, skrzypce, keyboard.  Wzruszające i budujące było słuchanie i obserwowanie z jakim przejęciem i zapałem, niejednokrotnie pokonując paraliżującą tremę, nawet najmłodsze dzieci wykonywały przygotowane utwory. W niejednych oczach mamy, babci czy cioci pojawiły się łzy.

 

Mamy nadzieję, że przez takie inicjatywy uda nam się zaszczepić w tych młodych sercach potrzebę takiego świętowania i spędzania okresu Bożego Narodzenia, w którym najważniejsza będzie Boża obecność.

 

Ks. Michał Walukiewicz, dziękując małym artystom za ich występ, zachęcał nas wszystkich do modlitwy za otrzymane talenty, umiejętności, za możliwości ich rozwijania i wykorzystania. Są to dary, jakimi Bóg nas obdarza i tylko Jemu należy się nasza wdzięczność i chwała. Soli Deo Gloria !!!

 

Elżbieta Neumann-Majewska