english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

#meetup konfirmantów

Spotkanie konfirmantów Diecezji Mazurskiej

19.06.2018

16 czerwca w Sorkwitach pdbyło się spotkanie konfirmantów i rodziców z Diecezji Mazurskiej.


#meetup konfirmantów

Po raz pierwszy od wielu lat, w sobotę 16 czerwca, odbyło się w Diecezji Mazurskiej spotkanie konfirmantów i rodziców. Wzięło w nim udział blisko 60 osób z całej diecezji.

Po oficjalnym rozpoczęciu i pozdrowieniu bpa Pawła Hause uczestnicy podzieleni zostali na sześć zespołów, w których rywalizowali i rozwiązywali zadania w ciągu całego dnia.

Pierwszym wyzwaniem były zadania umożliwiające poznanie się nawzajem oraz uczenie się współpracy i pracy w grupie. W tej części trzeba było m.in. wykazać się zręcznością w rzucie wypełnionym wodą balonem, pomysłowością przy tworzeniu narzędzi do przeniesienia "toksycznych odpadów", zrozumieniem przy przeprowadzaniu przez pole minowe, czy troską o siebie przechodząc przez groźną pajęczynę.

W części popołudniowej grupa podzieliła się na młodzież i rodziców. Rodzice wraz z ks. Tomaszem Wigłaszem i ks. Piotrem Mendrochem dyskutowali o roli rodziców w procesie przygotowania do konfirmacji i umiejętność "przecinania pępowiny", gdy dorastająca młodzież osiąga samodzielność. Jednym z zadań podczas warsztatów było pakowanie walizki opuszczającego dom nastolatka.

W tym czasie młodzież, wraz z ks. Łukaszem Stachelkiem i ks. Wojciechem Płoszkiem, dyskutowała najpierw o tym czym dla nich jest konfirmacją i jak rozumieją składane w czasie uroczystości ślubowanie. Każda z grup miała za zadanie przeprowadzić zebranie rady parafialnej i rozwiązać szereg problemów czy spełnić oczekiwania różnych grup działających w parafii. Tym samym świeżo upieczeni konfirmanci mieli okazję wczuć się w rolę tych, od których zależy życie parafii. Doświadczyć, że nie tylko należy czekać z założonymi rękoma aż ktoś coś w parafii zrobi, ale samemu podjąć trud i odpowiedzialność działań i zmian. Na zakończenie tej części grupy miały do wykonania szereg zadań związanych z życiem diecezji i Kościoła.

Podczas wspólnego podsumowania i zakończenia podano wyniki zawodów, wręczono upominki oraz zaproszono na kolejne młodzieżowe imprezy w naszym Kościele. Po modlitwie, błogosławieństwie i wspólnej pieśni uczestnicy udali się do swoich domów. Mamy nadzieję spotkać się ponownie już za rok.

tekst: ks. Wojciech Płoszek