english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Miłość jest kluczem

Koniec Tygodnia Ewangelizacyjnego w Dzięgielowie.

16.07.2012

Niedziela 15 lipca była ostatnim dniem Tygodnia Ewangelizacyjnego w Dzięgielowie. Po nabożeństwie zebrani licznie pod namiotem uczestnicy Tygodnia mieli możliwość wziąć udział w Rodzinnym śpiewaniu, a po południu w ostatnim bloku seminariów.


Temat seksualności wśród młodych ludzi i brutalizacji oraz tabloidyzacji tej sfery życia podjęła na swoim seminarium dr Joanna Koleff-Pracka. Zwróciła uwagę na wszystkie sfery seksualności, zarówno biologiczną, społeczną, intymną, jak i seksualizacji. Zaproponowała uczestnikom pracę w grupach, by jak najdokładniej omówić wszystkie te sfery. Skupiła się także na wychowaniu młodych ludzi i edukacji seksualnej wśród rodzin wierzących.


– W Stanach Zjednoczonych, tam, gdzie prowadzona jest misja, spada odsetek młodzieży podejmujących zbyt wczesną inicjację seksualną – seminarzystka zwróciła uwagę na znaczenie Kościoła w wychowaniu seksualnym młodzieży. Podkreśliła, że nie należy krytykować instytucji wychowawczych, bo tym samym rodzice wytrącają sobie argument z ręki, gdy będą potrzebowali wsparcia. Dr Koleff-Pracka odpowiadała także na pytania rodziców, jak rozmawiać ze swoim nastoletnim dzieckiem.


– Takich tematów jest mało, a szkoda. Trzeba o tym mówić, bo dziś wiele nastolatków ocenia siebie tylko pod kątem atrakcyjności seksualnej, a dziewczyny są traktowane przedmiotowo, jak towar, który można mieć – powiedziała pani Agata.

O godzinie 17.00 rozpoczęło się ostatnie w tym roku spotkanie ewangelizacyjne, podczas którego Doris Schulte poruszyła temat miłości.


– Nigdy nie mamy za dużo miłości. To jest coś, czego wszyscy potrzebujemy – powiedziała.
Mówczyni przedstawiła dwa rodzaje miłości: naturalną i logiczną, która kocha wszystko to, co dobre, miłe i warte kochania oraz jej przeciwstawną – tą, która tworzy wartość kochanego podmiotu właśnie przez kochanie. By lepiej to zilustrować, przytoczyła humorystyczną anegdotę o profesorze filozofii, który zwykł mawiać, że 30 lat temu kochał swoją żonę, bo była piękna, natomiast teraz jest ona piękna dlatego, że ją kocha. Wyjaśniła, że Bóg kocha nas właśnie tą drugą miłością i nie musimy mieć żadnej szczególnej cechy, aby obdarzał nas miłością. Jesteśmy dla Niego cenni właśnie dlatego, że jesteśmy przez Niego kochani.

Następnie wskazała na historię Ozeasza, proroka, którego żona była prostytutką.
– Choć ona go raniła i powinien był ją zostawić, istniała między nimi więź, której Ozeasz nie mógł zignorować – opowiadała. Przykład Ozeasza był ilustracją naszej relacji z Bogiem. Choć grzeszymy i ranimy Go, on nadal nas kocha i czeka. Bóg jest cierpliwy i wybaczający dzięki swojej miłości.
– Nikt i nic nie może sprawić, że Bóg przestanie nas kochać – tylko my sami możemy powiedzieć, że tej miłości nie chcemy – zapewniała słuchaczy.


– Pan Bóg mówi do Ciebie: „Niezależnie, co zrobiłeś, i tak nadal cię kocham” – Doris Schulte zakończyła spotkanie mocnym wezwaniem do powiedzenia Bogu „tak” na Jego miłość.

Spotkanie ewangelizacyjne było ostatnim punktem niedzielnego programu. Około 19.00 Tydzień Ewangelizacyjny w Dzięgielowie został oficjalnie zakończony przez ks. Grzegorza Giemzę, dyrektora Centrum Misji i Ewangelizacji oraz ks. Leszka Czyża, Przewodniczącego Komitetu Tygodnia Ewangelizacyjnego. 

Hasło, które stanowiło główny motyw tej imprezy: „Tu chodzi o miłość” przewinęło się na różne sposoby przez poszczególne punkty programu: 24. wykłady, 68. seminariów, kilkanaście warsztatów, 27. spotkań ewangelizacyjnych, 8. koncertów. 


W Tygodniu wzięło udział ponad 11 tysięcy młodzieży i osób dorosłych oraz prawie 2 tysiące dzieci. W organizacji tego przedsięwzięcia pomagało 290 wolontariuszy Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, organizatora Tygodnia. To nie ostatnia taka impreza w tym roku w czasie wakacji, przed nami jeszcze dwie edycje lokalne – w Zelowie i Mrągowie.

Anna Jaroszewska