english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Młodzieżowy obóz FICA Camp

Polsko-szwedzka wymiana młodzieży w Karpaczu

18.08.2015

W dniach od 25 lipca do 1 sierpnia 2015 odbył się w Karpaczu obóz FICA, organizowany w ramach wymiany polsko-szwedzkiej.


Młodzieżowy obóz FICA Camp

„Wspaniali ludzie”, „wycieczka w góry”, „przyjazna atmosfera”, to tylko niektóre hasła z karteczek, które uczestnicy obozu FICA Camp, wrzucili do walizki na koniec obozu. Trafiły tam hasła, które chcieliśmy zabrać ze sobą do domu. Wśród nich znalazły się momenty, które będą nam przypominać o wspólnie spędzonych chwilach.
 
Młodzieżowa wymiana polsko-szwedzka miała miejsce w Karpaczu, od 25 lipca do 1 sierpnia 2015 roku. Stanowi kolejny etap we współpracy między Kościołem Ewangelicko-Augsburskim w Polsce i luterańskim Kościołem Szwecji. Rok temu byliśmy w Uppsali, tym razem obóz odbył się w polskich Karkonoszach.
 
W wymianie uczestniczyło 28 osób z Polski i ze Szwecji. Każdy dzień rozpoczynaliśmy modlitwą oraz śniadaniem. Potem poranna społeczność, a następnie grupy dyskusyjne, w których zmagaliśmy się z tekstami biblijnymi. Chodziło o wspólne analizowanie starotestamentowych historii, przypowieści, fragmentów listów Apostoła Pawła i o dzielenie się swoimi odczuciami. Stanowiło to nie lada wyzwanie, gdyż językiem komunikacji na obozie był język angielski. Na tym też głównie polega nasza wymiana – na przełamywaniu barier. Po obiedzie były różnego rodzaju warsztaty plastyczne, sportowe i językowe. Każdy dzień miał przypisany inny temat przewodni, były to kolejno: pasja, piękno, uczciwość, wolność, odwaga, dobroć. Do nich nawiązywaliśmy w dyskusjach oraz na wieczornych społecznościach.
 
Na naszym obozie nie zabrakło aktywnego wypoczynku i zwiedzania Dolnego Śląska. Jeden z dni spędziliśmy na pieszej wędrówce na Śnieżkę. Co prawda szczytu nie zdobyliśmy ze względu na fatalną pogodę, ale za to świetnie się bawiliśmy i mogliśmy przynajmniej do połowy drogi cieszyć się wspaniałymi widokami. Innego dnia pojechaliśmy do Wrocławia, gdzie mieliśmy możliwość zwiedzić Dzielnicę Czterech Wyznań oraz konkurować ze sobą w grze miejskiej. Wszystko po to, by poznać historię tego regionu oraz jego wielokulturowy wymiar, który może inspirować młodego człowieka do tolerancji, akceptacji i wiary.
 
Niewątpliwie szczególne miejsce w naszym programie zajmowała ewangelicka świątynia Wang, którą odwiedziliśmy wspólnie po raz pierwszy w niedzielne przedpołudnie. Wzięliśmy wówczas udział w nabożeństwie połączonym z chrztem. Dzięki przychylności proboszcza, ks. Edwina Pecha w świątyni mogliśmy mieć wieczorne społeczności oraz zorganizować przy niej dzień otwarty FICA Camp dla wszystkich turystów zainteresowanych naszą wymianą. Na dniu otwartym częstowaliśmy turystów szwedzkimi ciasteczkami, prezentowaliśmy zespołową grę „Szwedzkie Szachy” oraz śpiewaliśmy pieśni w języku polskim, szwedzkim i angielskim. Grupa szwedzka przygotowała inscenizacje Dnia Świętej Łucji oraz szwedzkie tańce ludowe, które tańczy się z okazji letniego przesilenia (Midsommer).
 
Po przepełnionych wrażeniami dniach mieliśmy wieczorem kolację oraz społeczność, na której śpiewaliśmy pieśni oraz modliliśmy się, dziękując za wspólnie spędzony dzień. Były to momenty wyciszenia, ale i też radości przy ognisku lub zamówionej pizzy.
 
Nasz obóz nie byłby możliwy do zrealizowania, gdyby nie fundusze z programu Erasmus + i wsparcie ze strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Kościoła Szwecji. Mam nadzieję, że FICA będzie kontynuowana w przyszłym roku. 
 
Nasze obozy mają zaszczepić w młodym człowieku chęć rozwoju swojej ewangelickiej wiary. Jest to możliwe jedynie poprzez przebywanie z drugim człowiekiem. Nie jesteśmy wolnymi atomami, ale wzrastamy w społeczności, jaką jest Kościół w Polsce. Poprzez konfrontację z ludźmi reprezentującymi inną pobożność, ale te same pryncypia wiary, możemy nauczyć się: przyjaźni (Friendship), integracji (Integration), komunikacji (Communication) i akceptacji (Acceptance). Pierwsze litery tych słów tworzą nazwę naszego projektu – FICA, co ponadto oznacza w języku szwedzkim czas z przyjaciółmi przy herbacie, kawie i ciastku. Tych elementów na tegorocznym obozie nie zabrakło!
 
 
Sebastian Madejski
jeden z liderów obozu FICA, student teologii ewangelickiej