english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Modlitwa śpiewem i 25 lat Augustany

Dwa tematy nowego Zwiastuna Ewangelickiego

07.05.2017

Nadchodząca Niedziela Cantate wywołuje refleksje na temat śpiewania Panu.


Modlitwa śpiewem i 25 lat Augustany

Kto śpiewa, ten dwakroć się modli”.Nie można oczywiście brać tych słów zbyt dosłownie, bo przecież nie każdy z nas potrafi śpiewać. Ale „modlić się śpiewem” to znaczy także pójść na koncert parafialnego chórupisze ks. Marcin Rayss. Pieśń i muzyka kościelna, według Marii Wójtowicz, dodaje skrzydeł: Jednym z największych uroków takich modlitewnych uniesień, jest poczucie lekkości, wynikające z tego, że tak nam dobrze, iż możemy Pana w ten sposób czcić.

 

Do wielu ludzi muzyka trafia  bardziej niż słowo, porusza ich emocje . Także w ten sposób warto  przerzucać pomost pomiędzy Starym a Nowym Testamentem – mówił ks. Leszek Czyż, proboszcz z Wisły-Malinki w artykule  Magdaleny Legendź diakon Aleksandry Błahut-Kowalczyk poświęconym organizowanym w niektórych parafiach w Wielki Czwartek wieczerzom paschalnym.

 

Muzyka staropolska, gra na organach i dyrygowanie chórem wypełniało Życie piękne jak kwiat zmarłej Marii Wegert, o którym pisze m.in. ks. Jan Badura.

 

To jedna z dwóch zmarłych w ostatnich tygodniach laureatów Nagrody im ks. Leopolda Otto – drugim jest mazurski poeta, synodał, senator Erwin Kruk, o którym również w numerze.

 

Tegoroczna uroczystość wręczenia Nagród im. ks. Leopolda Ottoks. prof. Bogusławowi Milerskiemu i prof. Jarosławowi Kłaczkowowi – odbyła się  w ramach  obchodów 25 lat działalności Augustany – wydawnictwa i drukarni, o których piszą w numerze ks. Jerzy Below i Korneliusz Glajcar.

 

Ponadto informacje i zaproszenie do  uczestnictwa w wydarzeniach czerwcowych Ewangelickich Dni Kościoła oraz do korzystania z dwóch nowych form książki z codziennymi czytaniami biblijnymi – strony internetowej www.biblianocodzien.pl i aplikacji na smartfony Biblia na co dzień.

 

Zachęcamy do prenumeraty na pozostałe miesiące 2017 roku oraz do lektury – w wydaniu papierowym lub w formacie pdf. Przypominamy, żew parafiach „Zwiastun Ewangelicki” można zaprenumerować od dowolnego miesiąca do końca 2017 r. Szczegóły na www.zwiastun.pl w zakładce ZE 2017.