english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Muzyka i cisza

Film o Janie Sztwiertni

10.07.2013

Wiosną bieżącego roku powstał film dokumentalny o życiu i twórczości Jana Sztwiertni – genialnego kompozytora z Wisły, autora dzieł inspirowanych muzyką beskidzką. Sztwiertnia miał być kimś „na miarę Szymanowskiego, miał się swoim talentem – jak mówił o nim jeden z profesorów katowickiego Konserwatorium – w Europie nie zmieścić”.


Muzyka i cisza

„Zmieścił się” za to w obozie koncentracyjnym w Mauthausen Gusen, gdzie zamęczyli go hitlerowcy w sierpniu 1940 roku.

 

 

Był człowiekiem niezwykle utalentowanym, pracowitym i skromnym; żył zaledwie 29 lat. Grał na skrzypcach, wiolonczeli, fortepianie i organach, był obdarzony słuchem absolutnym, prowadził dwa chóry, reżyserował amatorskie spektakle teatralne, zajmował się pedagogiką, pisał wiersze i malował. Stał dopiero przed progiem kariery i – zapewne – wielkiej twórczości.

 

 

Film został wyprodukowany przez Telewizję Katowice przy dofinansowaniu Śląskiego Funduszu Filmowego oraz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

 

 

Film powstał przy współpracy z Kościołem Ewangelicko-Augsburskim , Miastem Katowice oraz Starostwem Cieszyńskim.

Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Dagmara Drzazga, dziennikarka i reżyser Telewizji Polskiej od lat związana z Oddziałem TVP w Katowicach, adiunkt na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Jest autorką wielu reportaży i filmów dokumentalnych, laureatką prestiżowych nagród m.in. Prix Italia na 62. Międzynarodowym Festiwalu Produkcji Radiowych i Telewizyjnych w Turynie (2010), Grand Prix Documentary we Włoszech (2003), nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie (2010), Grand Prix „Biała kobra” na Festiwalu Mediów w Łodzi (2002) i Grand Prix na 15. Międzynarodowym Festiwalu Telewizji Regionalnych w Koszycach na Słowacji (2009). Filmy Dagmary Drzazgi prezentowane były na wielu festiwalach i pokazach specjalnych w Polsce i na świecie: w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Luksemburgu, Szwecji, Monako i Armenii. Jest także autorką artykułów i publikacji naukowych.

 

Żródło – materiały producenta filmu