english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Na początku był Chrystus

Książka - rozmowy trzech biskupów

23.04.2016

W marcu bieżącego roku ukazała się książka pt. "Na początku był Chrystus", będąca szeroką relacją z rozmów biskupów trzech wyznań chrześcijańskich.


Na początku był Chrystus

W panelu dyskusyjnym, który odbył się w Krakowie latem 2015 roku na zaproszenie bp. Grzegorza Rysia (Kościół Rzymskokatolicki), oprócz gospodarza uczestniczyli także bp Jerzy Pańkowski (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny) oraz bp Marcin Hintz (Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP).

 

Tematem rozmów duchownych i teologów jest historia naszego kraju, znaczenie chrztu w życiu pojedynczego człowieka, jak i całego narodu, wizja Kościoła i jego jedności, a także najważniejsze wyzwania stojące dziś przed wyznawcami Jezusa Chrystusa.

 

Biskupi wspólnie zastanawiali się nad pytaniami: Jakie jest miejsce religii w nowej rzeczywistości? Czy Polska jest dziś krajem chrześcijańskim? Czy jedność jest możliwa? Na czym polega rewolucyjna moc Ewangelii? Całość rozmowy przebiegała w kontekście jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i to właśnie sakrament chrztu, łączący wszystkie wyznania, był punktem wyjścia do dialogu, który w Polsce był wydarzeniem bez precedensu.

 

Książka pozwala spojrzeć na Kościół Chrystusowy z różnych perspektyw, dostrzec to, co nas łączy i lepiej zrozumieć to, co nas różni. Jak mówi jeden z biskupów: „Musimy uczyć się takiej wrażliwości, która pozwoli nam zrozumieć, iż rzeczy dla nas bezdyskusyjne mogą innych ranić”. Lektura jest również okazją do tego, by przemyśleć swój własny chrzest oraz jego konsekwencje dla naszego życia.

 
24 kwietnia w niedzielę Cantate, po nabożeństwie w kościele Zbawiciela w Sopocie, w parafialnej Sali Debory odbędzie się promocja i prezentacja książki. Spotkanie z jednym z Autorów – bp. Marcinem Hintzem, poprowadzi dr Maria Urbańska-Bożek. W trakcie spotkania będzie można również zakupić książkę, która ukazała się nakładem Wydawnictwa "Znak".

 

Serdecznie zapraszamy na spotkanie i do lektury.