english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Nabożeństwo dziękczynne w Erlangen

Pożegnanie Ks. dr Rainera Stahla Sekretarza Generalnego Związku im. Marcina Lutra

21.03.2016

W dniu 11 marca 2016 r. w Kościele ewangelickim w Erlangen odbyło się uroczyste nabożeństwo dziękczynne za 18-letnią pracę ks. dr. hab. Rainera Stahla na stanowisku Sekretarza Generalnego Związku im. Marcina Lutra (Martin-Luther-Bund). Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce reprezentowali: Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec i koordynatorka kontaktów zagranicznych Kościoła Anna Wrzesińska. W nabożeństwie i uroczystym pożegnaniu ks. dr. Stahla wzięli udział goście z Estonii, Litwy, Rumunii, Węgier, Słowacji, Słowenii, Austrii, Holandii i Czech. 


Nabożeństwo dziękczynne w Erlangen

Ks. dr  Rainer Stahl przed objęciem stanowiska Sekretarza Generalnego był m.in. asystentem Biskupa Krajowego Ewangelickiego Kościoła Turyngii, wykładowcą Starego Testamentu na Uniwersytecie w Lipsku a także asystentem Sekretarza Generalnego Światowej Federacji Luterańskiej. Na stanowisko Sekretarza Generalnego Związku im. Marcina Lutra został wybrany w 1998 roku. Funkcję tą pełnił przez trzy kadencje. Ks. dr Stahl był wielkim przyjacielem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Pełniąc funkcję Sekretarza Generalnego wielokrotnie odwiedzał nasz Kościół (w styczniu br. wziął udział we wprowadzeniu w urząd Biskupa Diec. Cieszyńskiej) i miał tutaj wielu przyjaciół. W 2004 roku otrzymał nagrodę Zwiastuna Ewangelickiego im. ks. Leopolda Otto za działalność na rzecz ewangelickiej diaspory w Europie i za osobiste zaangażowanie w wiele projektów w Polsce.

Związek im. Marcina Lutra jest organizacją wspierającą mniejszościowe kościoły ewangelickie z ramienia Zjednoczonego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Niemiec (Vereinigte Evangelisch-Lutherische Kirche in Deutschland). Do Związku należy 13 stowarzyszeń z poszczególnych niemieckich kościołów krajowych. W Polsce MLB wspiera pracę z dziećmi i konfirmantami, a także młodzieżą - ostatnim dużym projektem, dofinansowanym przez MLB był remont ośrodka dla młodzieży w Sorkwitach. 

Od 1 kwietnia 2016 r. obowiązki Sekretarza Generalnego Związku im. Marcina Lutra przejmie ks. Michael Hübner, dotychczasowy nadradca w Ewangelickim Kościele Niemiec, odpowiedzialny za region środkowej, wschodniej i południowej Europy.