english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Nabożeństwo dziękczynne w Giżycku

Uroczystość w zabytkowym kościele ewangelickim w Giżycku

08.05.2018

W niedzielę 6 maja 2018 r. odbyła się piękna uroczystość dziękczynna z okazji zakończenia remontu drewnianej podłogi w zabytkowym  kościele ewangelicko-augsburskim w Giżycku.


Nabożeństwo dziękczynne w Giżycku

Wśród gości zgromadzonych podczas uroczystości był dyrektor Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury (Deutsch-Polnische Stiftung Kulturpflege und Denkmalschutz) dr Peter Schabe oraz zastępca prezesa zarządu pan Udo Donau. Dyrektor Schabe  podkreślił w swoim wystąpieniu znaczenie polsko-niemieckiej współpracy na rzecz ratowania zabytków kultury w Polsce ze środków rządu Republiki Federacji Niemiec. Wsparcie takie otrzymało już kilka obiektów na Śląsku, Pomorzu, Ziemi Lubuskiej i na Mazurach (remont organów w Sorkwitach, zabezpieczenie i częściowy remont pałacu Lehndorffów w Sztynorcie, remont kosciółka koło Elbląga).

Bardzo ciekawą prezentację przedstawił archeolog, dr Jerzy Łapo z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, który nadzorował prace remontowe i znalazł kilka „niespodzianek” np. kryptę z poprzedniego kościoła.

Kazanie wygłosił zwierzchnik Diecezji Mazurskiej bp Paweł Hause.

Gospodarz obiektu, proboszcz ks. Krystian Borkowski w oryginalny sposób podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego remontu, wręczając kawałek deski ze starej podłogi z piękną  grafiką na metalu.

Po części oficjalnej w kościele  wszyscy zostali zaproszeni na grilla i kawę do ogrodu parafialnego.

Parafianie cieszą się z nowej podłogi, a melomani bez obawy, że skręcą sobie nogę, będą mogli uczęszczać na coroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w czasie wakacji.

opracowanie: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Giżycku