english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Nabożeństwo dziękczynne w Węgrowie

Ekumeniczne nabożeństwo z okazji 100 lecia odzyskania Niepodległości

21.11.2018

W Niedzielę 18 listopada 2018 r. kościół Świętej Trójcy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Węgrowie miał zaszczyt stać się gospodarzem ekumenicznego nabożeństwa dziękczynnego z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości po 123 latach zaborów.


Nabożeństwo dziękczynne w Węgrowie

Miasto Węgrów na Podlasiu, graniczące z Mazowszem, w całej swojej wielowiekowej tradycji było miastem wielonarodowym i wielokulturowym. Przed rokiem 1914 miasto było podzielone na cztery dzielnice : katolicką (z dwoma kościołami), protestancką (również z dwoma kościołami), żydowską (która miała dwie synagogi i cztery domy modlitwy) oraz ruską (zamieszkałą przez wyznawców prawosławia z małą cerkwią). Dziś podobny układ zabudowy jest na starym mieście w Jerozolimie, która ma cztery dzielnice: chrześcijańską, żydowską, arabską i ormiańską. Na stałe w krajobraz Podlasia i Mazowsza wpisane są liczne parafie Starokatolickiego Kościoła Mariawitów. Jego założycielka św. Maria Franciszka Kozłowska urodziła się w Stoczku pod Węgrowem, a jej ojciec, nadleśniczy Jakub Kozłowski herbu Nałęcz, zginął w zwycięskiej bitwie pod Węgrowem 3 lutego 1863 r. jako uczestnik powstania styczniowego.

Ekumeniczne nabożeństwo dziękczynne stało się okazją do przywrócenia tradycji modlitwy, w której wspólnie dziękowano Bogu za odzyskaną Niepodległość. Proszono Boga o opiekę i błogosławieństwo dla Ojczyzny oraz modlitwą, myślą i sercem wspominano osoby różnych wyznań, które oddały swoje ziemskie życie w walce o wolność Ojczyzny. Walczyli oni zarówno w powstaniach: styczniowym i listopadowym, insurekcji kościuszkowskiej, jak i na frontach pierwszej i drugiej wojny światowej. Prochy żołnierzy – kapłanów i kapelanów spoczywają w lasach Katynia.

Nabożeństwo zgromadziło wiernych wielu Kościołów: Kościoła Zielonoświątkowego z pastorem Robertem Kubiakiem z Siedlec, Kościoła Katolickiego Mariawitów z kapłanem Zbigniewem Milewskim z Długiej Kościelnej, Starokatolickiego Kościoła Mariawitów z proboszczami : ks. Ładysławem Ratajczykiem z Żarnówki, ks. Janem Opalą z Mińska Mazowieckiego oraz rabinem Pawłem Tarnopolskim z Żydowskiej Mesjanistycznej Wspólnoty Shalom w Warszawie. Byli obecni również przedstawiciele Kościołów rzymskokatolickiego, prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego, adwentystów, chrześcijan baptystów. W obchodach uczestniczył również Burmistrz Miasta Węgrowa Paweł Marchela z pracownikami administracji państwowej i szereg zaproszonych gości.  W trakcie nabożeństwa liturgię upiększył chór z Parafii Przemienienia Pańskiego Starokatolickiego Kościoła Mariawitów z Żarnówki. Nabożeństwo było transmitowane przez Telewizję Polską oraz lokalną telewizję – Podlasianka z Węgrowa.   

tekst: ks. Paweł Szwedo