english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Nabożeństwo ekumeniczne w Kętrzynie

Centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw w województwie warmińsko-mazurskim

21.01.2019

20 stycznia, w kościele ewangelickim św. Jana w Kętrzynie odbyło się centralne nabożeństwo ekumeniczne Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w województwie warmińsko-mazurskim.


Nabożeństwo ekumeniczne w Kętrzynie

„Dąż do sprawiedliwości”, to hasło tegorocznego Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Ono także towarzyszyło centralnemu nabożeństwu ekumenicznemu w województwie warmińsko-mazurskim, które miało miejsce 20 stycznia 2019 r. w kościele ewangelickim św. Jana w Kętrzynie.

Nabożeństwo rozpoczęło się od zaproszenia przez gospodarza miejsca bp. Pawła Hause do wspólnej modlitwy w związku z wydarzeniami ostatnich dni w Gdańsku i śmiercią prezydenta tego miasta śp. Pana Pawła Adamowicza. We wspólnej modlitwie zebranych w kętrzyńskim kościele poprowadzili: abp Józef Górzyński (Kościół Rzymskokatolicki), pastor Szymon Kołdys (Kościół Chrześcijan Baptystów), pastor Arkadiusz Jurgiełajtis (Kościół Zielonoświątkowy), bp Paweł Hause.

W trakcie nabożeństwa Słowo Boże zwiastował metropolita warmiński abp Józef Górzyński. Arcybiskup w swojej homilii szczególną uwagę zwrócił na temat sprawiedliwości, który towarzyszy tegorocznemu Tygodniowi Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Metropolita warmiński, zwrócił uwagę zebranym, by otworzyli się  na działanie Ducha Świętego, by mogły zostać zrealizowane takie wartości, jak sprawiedliwość, miłość i prawda. Arcybiskup powiedział: Któż, jeśli nie my wierzący w Boga Jedynego, Boga Wcielonego Jezusa Chrystusa i jego zbawcze dzieło, ma przekonywać świat o konieczności otwarcia się na Ducha Bożego, bez którego niemożliwe jest budowanie świata sprawiedliwości, miłości i prawdy.

W trakcie nabożeństwa został odczytany list wojewody warmińsko-mazurskiego pana Artura Chojeckiego, a głos zabrali obecni na nabożeństwie: pan Wiktor Marek Leyk – Pełnomocnik Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego ds. Mniejszości, pani poseł Urszula Pasławska, Starosta Powiatu Kętrzyńskiego pan Michał Kochanowski, a także Burmistrz Miasta Kętrzyna pan Ryszard Niedziółka.

W modlitwie o jedność Kościoła i za Kościół oraz potrzeby całej ludzkości uczestników nabożeństwa poprowadzili duchowni uczestniczący w nabożeństwie. Na zakończenie nabożeństwa Bożego błogosławieństwa udzielił abp Józef Górzyński oraz bp Paweł Hause.
 
Nabożeństwo ekumeniczne w Kętrzynie zgromadziło w ewangelickim kościele św. Jana wiernych różnych wyznań i było wspaniałym świadectwem wspólnej modlitwy i jedności pomimo różnorodności wyznaniowej miasta, powiatu i województwa.
 
W nabożeństwie uczestniczyli duchowni Kościoła Rzymskokatolickiego: abp Józef Górzyński, ks. Arkadiusz Suchowiecki, ks. dr Paweł Rabczyński, ks. dziekan Stanisław Majewski, ks. Sylwester Progorowicz, Ojciec Superior Aleksander Jacyniak, ks. Remigiusz Zaniecki, Kościoła Chrześcijan Baptystów: pastor Szymon Kołdys, Kościoła Zielonoświątkowego pastor Arkadiusz Jurgiełajtis, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego: bp Paweł Hause, ks. Jan Neumann i ks. Krzysztof Śledziński.

Transmisja nabożeństwa w Telewizji Mazurskiej