english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Nabożeństwo w Skokach

Ekumeniczne spotkanie na 650 lat miasta Skoki

24.11.2017

W niedzielę, 19 listopada 2017 r., w miejscowości Skoki w woj. wielkopolskim miało miejsce niezwykłe wydarzenie ekumeniczne - wspólne nabożeństwo i uroczyste spotkanie przedstawicieli wyznań: katolickiego, ewangelicko-reformowanego, ewangelicko-augsburskiego oraz judaizmu. Było ono elementem całorocznych obchodów 650-lecia lokacji miasta Skoki.


Nabożeństwo w Skokach

Pomysłodawcą i organizatorem tego wyjątkowego spotkania było Towarzystwo Miłośników Miasta Skoki i Ziemi Skockiej, a jego głównymi bohaterami byli: kapelan Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego – proboszcz Parafii Ewangelicko- Reformowanej w Żychlinie ks. mjr Tadeusz Jelinek, proboszcz Parafii Ewangelicko- Augsburskiej w Poznaniu ksiądz Marcin Kotas, wiceprzewodnicząca Zarządu i Rady Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP Alicja Kobus, dr Paweł Mazur ze Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP - filia w Poznaniu, członkowie Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich oraz prof. dr hab. Jan Taylor, badacz historii Szkotów na ziemiach polskich. Do spotkania doszło dzięki osobistemu zaangażowaniu Iwony Migasiewicz, prezes TMMSiZS, Burmistrza Miasta i Gminy Skoki Tadeusza Kłosa oraz ks. Karola Kaczora, proboszcza katolickiej parafii pw. Świętego Mikołaja Biskupa w Skokach.

 

Idea ekumenii towarzyszyła licznie zebranym uczestnikom spotkania, którzy wysłuchali wykładu prezes Iwony Migasiewicz o historii miasta, pełnego przykładów zgodnego współistnienia, wspólnej pracy i życia na skockiej ziemi katolików, braci czeskich,  kalwinów, luteran i wyznawców judaizmu; Polaków, Niemców, Żydów, Czechów oraz Szkotów, których historię obecności w Skokach przybliżył prof. dr hab. Jan Taylor.

 

Wspólną modlitwę rozpoczął ksiądz Marcin Kotas (Kościół Ewangelicko-Augsburski) odczytaniem fragmentu Starego Testamentu z Księgi Rodzaju. Kazanie wygłosił ksiądz Tadeusz Jelinek (Kościół Ewangelicko-Reformowany). „Bóg stworzył pierwszych ludzi na swoje podobieństwo, dwie istoty tak bardzo różniące się od siebie” - mówił ksiądz Jelinek. „W swym zamyśle czynienia tego co dobre wiedział, że różnorodność jest dobra”.

 

Wysłuchano Psalmu 113, wyśpiewanego w języku hebrajskim przez dr Pawła Mazura (Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP). Niezwykle wyraziście zabrzmiała pieśń Borcheinu Avinu, której autorem jest rabin Shlomo Carlebach, czołowy kompozytor żydowski XX wieku. Nie bez powodu wybrana została ta pieśń. Jej autor w swoich naukach często podkreślał, że „Jeden Bóg stworzył jeden świat. Wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami”, przez co jego nauczanie nie ograniczałosię tylko do grupy żydowskiej.

 

Zwieńczeniem uroczystości było odsłonięcie pamiątkowej tablicy w przedsionku kościoła, który służył na przestrzeni wieków kilku wyznaniom. Aby podkreślić wyjątkowość tego miejsca w kontekście historycznym przed kościołem posadzono 5 wierzb i umieszczono polne kamienie, upamiętniające dawnych mieszkańców Skoków: luteran, braci czeskich,  kalwinów, katolików i wyznawców judaizmu.

 

Ksiądz Tadeusz Jelinek powiedział w trakcie nabożeństwa: Będą to drzewa poznania i wyboru, bo każdy z nas ma wybór - czy patrzeć na świat poprzez czarno-białe podziały, czy też dostrzegać i szanować całą jego różnorodność”.

 

To wydarzenie, zorganizowane z ogromnym zaangażowaniem wielu osób, to dowód na to, że tolerancja, dialog i współpraca między wyznaniami nie tylko są możliwe, ale przynoszą wspaniałe owoce. Ślady po skockim nabożeństwie będą zaświadczać kolejnym pokoleniom, że prawdziwe jest stare, polskie powiedzenie: „Zgoda buduje!”.

 

Monika Skowrońska-Iwan

zdjęcie: Tomasz Szwajkowski (więcej: link)