english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Nie możemy stać obojętni

Zebrano ofiarę na pomoc uchodźcom

09.11.2015

W niedzielę, 8 listopada 2015 roku w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce odbyła się zbiórka funduszy z przeznaczeniem na pomoc uchodźcom przebywającym w obozach na Bliskim Wschodzie: w Jordanii, Iraku, Libanie i Turcji.


Nie możemy stać obojętni

Zbiórkę przeprowadzono w odpowiedzi na uchwałę Synodu Kościoła z dnia 18 października 2015.

 

W liście przewodnim do wiernych, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, bp Jerzy Samiec napisał: "Jako Kościół nie możemy stać obojętni wobec dramatu ludzi dotkniętych wojną i szukających pomocy dla siebie i swoich rodzin. Z jednej strony przygotowujemy się do przyjęcia uchodźców w Polsce, z drugiej strony, musimy mieć świadomość tego, że w obozach dla uchodźców na Bliskim Wschodzie, a także w przeważających przypadkach poza nimi, przebywają w uwłaczających warunkach miliony ludzi, których celem nie jest emigracja do Europy, ale przetrwanie w bezpiecznym miejscu czasu wojny".

 

Bp Samiec wyraził przekonanie, że pomimo tego, iż Kościół Ewangelicko-Augsburski jest małym liczebnie Kościołem, to zebrane środki pomogą niejednej rodzinie. Fundusze zostaną przekazane potrzebującym za pośrednictwem Kościołów chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie.

 

Już we wrześniu apel "Na pomoc uchodźcom" ogłosiła Diakonia Kościoła, kilka parafii wyraziło gotowość przyjęcia rodzin uchodźców.

 

Równocześnie, 8 listopada, w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy w Warszawie, została ogłoszona zbiórka rzeczy, ciepłych ubrań i środków higieny dla osób przebywających w obozach dla uchodźców w Chorwacji.

 

Zbiórka trwać będzie do 25 listopada. Dzięki współpracy z Chorwackim Czerwonym Krzyżem i międzynarodową organizacją zajmującą się pomocą humanitarną - ADRA, zebrane rzeczy zostaną przekazane bezpośrednio do obozu dla uchodźców w Slovenskim Brodzie.

Wśród najpotrzebniejszych rzeczy są:

- Zimowe ubrania męskie, damskie, dziecięce (kurtki, spodnie, swetry, czapki, rękawiczki, szaliki)

- Skarpetki i buty (zwłaszcza męskie, w dużych rozmiarach)

- Koce

- Podstawowe środki higieny (pasta do zębów, szczoteczki, mydło, mokre chusteczki, podpaski, pieluchy, dezodorant, chusteczki higieniczne itp.)

- ubrania dla dzieci, zwłaszcza ciepłe (rajstopki, skarpetki, kombinezony, body), kocyki dla dzieci, małe przytulanki, maskotki, środki higieny dla dzieci (kremy, kremy łagodzące podrażnienia i zabezpieczające, mokre chusteczki)

- Gotowa mieszanka mleczna dla dzieci 0-12 miesięcy (mleko początkowe w płynie, pojemność z reguły 90 ml, w butelce, produkt od razu gotowy do spożycia - do nabycia w dużych aptekach oraz sklepach internetowych).

 

Rzeczy nowe albo w bardzo dobrym stanie można przynosić do Kancelarii Parafialnej, w godzinach jej otwarcia, czyli od wtorku do piątku, od 9 do 18 oraz w niedzielę – godzinę po porannym nabożeństwie.

 

Szczegółowe informacje na stronie parafii: http://www.trojca.waw.pl/

 

Zachęcamy do włączenia się w akcję.

 

zdjęcie: pixbay.com