english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Nieoczywiste pojednanie i nowe partnerstwo

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Berlinie

02.09.2019

1 września odbyło się w Berlinie nabożeństwo związane z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i inauguracją partnerstwa między Parafią Ewangelicko-Augsburską Świętej Trójcy w Warszawie a Nadprobostwem i Parafią Katedralną w Berlinie. 


Nieoczywiste pojednanie i nowe partnerstwo

Liturgię prowadzili wspólnie duchowni ewangeliccy z Polski i z Niemiec z obydwu Parafii.

Słowa Pisma Świętego odczytywano w języku polskim (Przemysław Florjanowicz-Błachut z Warszawy) oraz ks. kanonik Stefan Friedrichovicz (rzymskokatolicka Archidiecezja Berlińska). Z kolei prof. Andreas Nachama, przewodniczący Ogólnej Konferencji Rabinów w Niemczech, zaśpiewał w języku hebrajskim żydowską modlitwę spowiednią.

W nabożeństwie udział wziął Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Jerzy Samiec oraz biskup krajowy Berlina-Brandenburgii Markus Dröge, który wygłosił kazanie. Biskup przypomniał trudne momenty polsko-niemieckiej historii, wyzwania, jakim było budowanie mostów pojednania w obliczu niewypowiedzianego cierpienia zadanego Polsce przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Kaznodzieja odniósł się także do współczesności mówiąc o odradzających się ekstremizmach w Niemczech i w Europie, w tym szczególnie wobec wspólnoty żydowskiej.

Liturgia komunijną prowadzili wspólnie duchowni z Polski i Niemiec. Słowa Ustanowienia zostały wypowiedziane dwukrotnie w obydwu językach – po polsku przez ks. Piotra Gasia i dk. Małgorzatę Gaś, a po niemiecku przez kaznodziejów katedralnych ks. Thomasa C. Müllera oraz ks. dr Petrę Zimmermann.

Oprawę muzyczną zapewnił Berliński Chór Państwowy i Katedralny po kierunkiem Kaia-Uwe Jirka oraz Chór połączony Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie (Semper Cantamus & Vox Gaudii) pod dyr. Zuzanny Kuźniak.Modlitwę Pańską wg kompozycji Stanisława Moniuszki oraz pieśń ks. dr. Marcina Lutra „Zachowaj nas przy Słowie swym” zmodyfikowaną przez Felixa Mendelsohna Bartholdy’ego chóry zaśpiewały wspólnie.

Błogosławieństwa końcowego w języku polskim i niemieckim udzielili bp Markus Dröge oraz bp Jerzy Samiec.

Po zakończeniu części liturgicznej odbyło się podpisanie aktu partnerstwa między warszawską i berlińską Parafią – w imieniu Parafii Świętej Trójcy dokument podpisałks. Piotr Gaś i kurator Parafii Igor Chalupec, a w imieniu Katedry Berlińskiej ks. Thomas C. Müller oraz Volker Faigle, przewodniczący Kolegium Kościelnego.

Słowa pozdrowienia i refleksji przekazali również Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, która przypomniała dramatyczny kontekst historyczny II wojny światowej, zaplanowaną zagładę Polski, która niedługo cieszyła się odzyskaną niepodległością w 1918 roku. Wskazała również na konkretne przykłady pojednania mozolnie wypracowywane przez Polaków i Niemców szczególnie po przełomie politycznym w 1989 roku.

Do zebranych przemówił również Wolfgang Schäuble dziękując Kościołom za wkład w budowanie wzajemnego zrozumienia i przebaczenia między Polakami a Niemcami. – My, Niemcy, nadal za mało zdajemy sobie sprawę z tego, jak silny wpływ na dzisiejszą Polskę ma wciąż doświadczenie żelaznego uścisku potężnych sąsiadów i podwójnej dyktatury – mówił szef niemieckiego parlamentu.

Po nabożeństwie w Kaplicy Chrztów i Ślubów odbyła się polsko-niemiecka agapa.

Po południu przy placu Askańskim obok zniszczonego dworca Anhalckiego odbyło się międzypaństwowe upamiętnienie wybuchu II wojny światowej. Przemówienia wygłosili marszałek Witek oraz przewodniczący Schäuble. W uroczystości uczestniczył bp Markus Dröge oraz bp Jerzy Samiec, który w imieniu Kościoła luterańskiego w Polsce złożył kwiaty.

zdjęcia i filmy dostępne na stronie ewangelicy.pl 
źródło: ewangelicy.pl