english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Noc księgarń w Cieszynie

Wyjątkowa noc w księgarni Warto

23.09.2019

W piątek, 20 września odbyła się w całej Polsce pierwsza Noc Księgarń. W akcję włączyła się Księgarnia Warto w Cieszynie.


Noc księgarń w Cieszynie

Co dzieje się w księgarni Warto po jej zamknięciu? Zwykle nic - wychodzą ostatni klienci, przygasają światła, zapada cisza.

Tymczasem 20 
września, tuż po zakończeniu kolejnego dnia pracy, coś zaczęło się dziać - personel czynił ostatnie przygotowania, poprawiając wystrój, przygotowując przekąski, ustawiając krzesła. Spodziwano się gości. I rzeczywiście tuż przed osiemnastą pojawiły się dzieci, które usadowiły się wygodnie, by posłuchać czytanej przez cieszyńskiego proboszcza, ks. Marcina Brzóskę "Historii o prawdziwej księżniczce".
Tak rozpoczęła się pierwsza ogólnopolska Noc Księgarń, 
zorganizowana również w Cieszynie przy ulicy Wyższa Brama 29 z inicjatywy Ewy Londzin w księgarni Warto.

Kiedy zasłuchane dzieci opuściły jej progi, nadszedł czas spotkań autorskich. Wnętrze księgarni zostało nastrojowo oświetlone. Na ścianach umieszczono inspirujące cytaty i zdjęcia z książek, na schodach latarnia ciepłym blaskiem świecy zapraszała zainteresowanych i przypadkowych przechodniów do środka.

Wielu impulsów i wzruszeń dostarczyło spotkanie z Ilona Hajewska i dk. Aleksandrą Błahut- Kowalczyk. Pierwsza z nich, autorka książki "Obecność, w której trwam" zamieściła w nowym zbiorze rozważań biblijnych "Słowo. Listy do siedmiu  zborów" także krótkie wypowiedzi - świadectwa kilku osób.

Dużo przeżyć i osobistych doświadczeń zawierają zredagowane przez dk. Aleksandrę Błahut-Kowalczyk (wspólnie z Katarzyną Rudkowską) "Postylla Kobiet", "Modlitewnik kobiet" i "Codziennik kobiet". Dk. Błahut-Kowalczyk przypomniała o okolicznościach w jakich powstał ów "tryptyk kobiet", stanowiący cenny wkład we współczesną myśl teologiczną.

W trakcie spotkania była tez chwila refleksji nad poezją pani diakon, zawartą w jej tomikach wierszy "Przystanek cisza"  I "Furtka". Kolejnymi zaproszonymi na tę noc gośćmi byli pomysłodawcy i autorzy albumu "Ewangelia miłości. Diakonat żeński Eben-Ezer w Dzięgielowie", Emil i Helena Gajdaczowie. Ich opowieść o powstaniu tego niezwykłego wydawnictwa wywołała żywe reakcje zebranych i właściwie rozmowom, pytaniom nie było końca.

Podobne reakcje słuchaczy oraz wspomnienia wywołał wywiad z Siostrą Przełożoną Ewą Cieślar, jedną z pomysłodawczyń spisania i tym samym ocalenia od zapomnienia życiorysów będących świadectwem życia i służby wszystkich sióstr diakonis Diakonatu Eben- Ezer w Dzięgielowie, a zawartych w pięknie wydanej książce "Powołane".

Tuz po godz. 22.00 rozpoczęło się kolejne spotkanie, tym razem z autorką sześciu powieści, Lidią Czyż. Uczestnicy tego spotkania usłyszeli między innymi zapewnienie, że wszystkie zawarte w powieściach fakty - nawet te najbardziej nieprawdopodobne - są prawdziwe i pozostają częścią historii życia opowiedzianych przez jej bohaterów. Interesujące były także szczegóły dotyczące powstania jej najnowszej powieści "Nic do oclenia". włącznie z tym, że rozmowa toczyła się w miejscu będącym w czasach, o których opowiada książka, ważnym punktem zaopatrywania się  w literaturę chrześcijańską. Przewozili ją stąd za granicę studenci z Czechosłowacji, co również zostało opisane w książce. Po spotkaniu autorka podpisywała swoje książki. 

Wieczór rozpoczął się od czytania dzieciom, a zakończył tuż przed północą, czytaniem dorosłym, którzy wysłuchali wybranych fragmentów "Luterańskiego katechizmu dla dorosłych" oraz kilku rozważań z "Drogowskazów chrześcijanina" Marcina Lutra w pięknym wykonaniu bpa Adriana Korczago oraz jego żony Marzanny.

Czy zapamiętamy te niezwykłą noc? Sięgniemy po wybrane i zaprezentowane tytuły jeszcze  raz?
Tak, warto. Zapraszamy 
www.warto.com.pl