english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Nowa książka na jubileusz 500 lat Reformacji

Reformacja. Historia i teologia luterańskiej odnowy Kościoła w Niemczech w XVI wieku cz. 1

01.12.2016

Książka Reformacja. Historia i teologia luterańskiej odnowy Kościoła w Niemczech w XVI wieku cz. 1 wydana przez Wydawnictwo Augustana opisuje w przystępny sposób wydarzenia, polityczne tło oraz kluczowe zagadnienia reformacyjnej teologii.


Nowa książka na jubileusz 500 lat Reformacji

Dzięki zamieszczonym w książce biogramom czytelnik będzie mógł poznać pierwszo- i drugoplanowych bohaterów rozgrywek politycznych i sporów teologicznych. Całość dopełnia prezentacja i omówienie fundamentalnych tekstów tamtych czasów. Rozbudowany system odsyłacz pozwala w łatwy sposób odnaleźć postacie powiązane z danym wydarzeniem. Tekst uzupełniają portrety bohaterów reformacyjnych wydarzeń.

 

Takie ujęcie i zakres materiału powodują, że książka będzie ciekawą lekturą z jednej strony dla specjalistów, a z drugiej dla zainteresowanych historią XVI wieku.

 

W roku jubileuszu 500 lat Reformacji taka publikacja jest z kolei dla wszystkich czujących się spadkobiercami i kontynuatorami Reformacji lekturą obowiązkową.

 

Trzytomowa Reformacja jest pierwszą tak obszerną publikacją prezentującą zagadnienia związane z Reformacją w XVI wieku przygotowaną przez polskich autorów. Obaj autorzy uzyskali tytuł doktora teologii w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej specjalizującej się w badaniach nad całym okresem 500 lat Reformacji. Łukasz Barański jest znawcą historii i teologii Reformacji, z kolei Jerzy Sojka poświęcił się badaniom nad teologią XVI-wiecznej Reformacji i ich aktualizacją we współczesnym protestantyzmie.

 

Kolejne dwa tomy planowane są na rok 2017. Dwa pierwsze tomy obejmują historię i teologię luterańskiej odnowy Kościoła w Niemczech w XVI wieku. Z kolei tom trzeci będzie przedstawiał historię i teologię różnych nurtów Reformacji w Polsce i Europie w XVI wieku.

 

Reformacja to ruch odnowy, który w XVI wieku zmienił oblicze Kościoła i Europy oraz trwale ukształtował znaczną część chrześcijaństwa. Do dziś odgrywa kluczową rolę w życiu religijnym i społecznym na całym świecie.

 

Symbolicznie wszystko zaczęło się 31 października 1517 roku dzięki augustiańskiemu mnichowi Marcinowi Lutrowi, profesorowi młodego uniwersytetu w Wittenberdze, który przez publikację 95 tez zaczął dyskusję o odpustach i ówczesnych  praktykach pokutniczych.

 

Pierwszy tom Reformacji można kupić w księgarni Augustana lub w parafiach ewangelickich.