english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Nowe logo Dekady Reformacji

Prezentacja na obradach Synodu

29.04.2014

W czasie sesji Synodu, bp Jerzy Samiec zaprezentował nowe logo Dekady Reformacji - jubileuszu 500 lat wydarzeń z 1517 roku, kiedy to ks. Marcin Luter zapoczątkował proces odnowy Kościoła.


Nowe logo Dekady Reformacji

Zdecydowaliśmy się na znak graficzny: koło ze strzałką uniesioną w górę i wskazującą na napis REFORMACJA. Dwie litery są innego koloru, aby podkreślić istotną wieloznaczeniowość pojęcia RE-formacji jako ponownego, twórczego procesu, jakim była i wciąż powinna być Reformacja – powiedział bp Jerzy Samiec prezentując nowe logo Dekady Reformacji na Sesji Synodu.
 

- Symbol koła i strzałki nawiązują do symbolu 'refresh' (odśwież) znanego wszystkim użytkownikom internetu – dodał biskup. Zwierzchnik polskich luteran przypomniał, że tak jak Reformacja korzystała z dobrodziejstwa druku i bez niego byłaby tylko jednym z wielu ruchów odnowy późnego średniowiecza, tak i dziś Kościół powinien i musi posługiwać się narzędziami czytelnymi dla społeczeństwa coraz bardziej skoncentrowanego nie na przekazie słownymi, ale obrazkowym.

 

Nowa symbolika Dekady Reformacji będzie - jak powiedział zwierzchni Kościoła w czasie sprawozdania przed Synodem - "obecna na materiałach promocyjnych wydawanych pod auspicjami Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego", przyczyniając się do jednoznacznej identyfikacji wizualnej Kościoła.

 

Podczas sprawozdania, bp Samiec zapowiedział również uruchomienie na oficjalnym serwisie Dekady Reformacji luter2017.pl aplikacji multimedialnej Nasza historia, która będzie dokumentować dziedzictwo ewangelickie w Polsce. Odnowiona strona internetowa luter2017.pl wraz z aplikacją zostaną uruchomione odpowiednio w pierwszej i drugiej połowie maja.
 
W ramach akcji promocyjnej jubileuszu 500-lecia Reformacji Kościół Ewangelicko-Augsburski wydał ulotkę informacyjną o Dekadzie Reformacji oraz materiały reklamowe: znaczki oraz torby ekologiczne.
 
Autorem projektu logo jest Jan Michałowski z Warszawy.