english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Noworoczne spotkanie u Prezydenta RP

Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z przedstawicielami Kościołów i religii

26.01.2017

W Pałacu Prezydenckim odbyło się tradycyjne spotkanie noworoczne Prezydenta RP Andrzeja Dudy z przedstawicielami Kościołów i religii działających w Polsce.


Noworoczne spotkanie u Prezydenta RP

– Kościoły Polskiej Rady Ekumenicznej nie żyją w próżni, ale czynnie współtworzą Polskie społeczeństwo. Wszystko, co dzieje się w Polsce dotyczy także członków naszych wspólnot – powiedział w przemówieniu do prezydenta bp Jerzy Samiec, prezes PRE i jednocześnie zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce.

Bp Jerzy Samiec przypomniał również, że dla polskich ewangelików i ewangelikalnych rok 2017 jest szczególny ze względu na obchodzony jubileusz 500 lat reformacji. – Chciałbym w tym miejscu podziękować Panu Prezydentowi za przyjęcie patronatu honorowego nad obchodami centralnymi Jubileuszu Reformacji w Warszawie. Jednocześnie chcę poinformować, a właściwe przypomnieć, że sejmiki trzech województw rok 2017 obwołały rokiem reformacji. Są to sejmik województwa śląskiego, dolnośląskiego, i warmińsko-mazurskiego.

Bp Samiec przypomniał, że mimo prawidłowo złożonego wniosku popartego przez przedstawicieli różnych frakcji parlamentarnych, Sejm nie podjął dyskusji nad ogłoszeniem roku 2017 Rokiem Reformacji.

Podobnie jak podczas spotkania noworocznego PRE, bp Samiec zwrócił uwagę na narastającą radykalizacji w społeczeństwie. – Bylibyśmy niezwykle zobowiązani Panu Prezydentowi, oraz obiecujemy wsparcie w tej kwestii, gdyby zwrócił uwagę osobom zajmującym ważne pozycje w społeczeństwie, zwłaszcza politykom i dziennikarzom, aby nie ulegali emocjom i bardzo mocno ważyli wypowiadane słowa.

Prezydent Andrzej Duda odpowiadając na apel bp. Jerzego Samca podziękował duchownym różnych wyznań chrześcijańskich i religii i ich wkład w głoszenie postaw tolerancyjnych, podkreślając ich wpływ na poziom debaty społecznej. Zachęcił do reagowania w sytuacji, gdy przekraczane będą granice wzajemnego szacunku. – Mamy w Polsce wielką tradycję ekumeniczną, setki lat, gdy różne religie wpływały na to, co nazywamy polską mentalnością, naszą tożsamością, także naszą kulturą – przypominał prezydent Duda.

Oprócz bp. Jerzego Samca, krótkie przemówienia wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, a także naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz mufti Tomasz Miśkiewicz, reprezentujący Muzułmański Związek Religijny w RP.

W noworocznym spotkaniu w Pałacu Prezydenckim udział wzięli m.in. z Kościoła rzymskokatolickiego: abp Wojciech Polak - Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz - metropolita warszawski, sekretarz KEP bp Artur Miziński, biskup polowy WP Józef Guzek i warszawsko-praski biskup pomocniczy Marek Solarczyk, a także abp Sawa - prawosławny metropolita warszawski i całej Polski oraz przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Obecni byli ministrowie z Kancelarii Prezydenta RP oraz doradcy prezydenta Andrzeja Dudy, na czele z szefem gabinetu ministrem Adamem Kwiatkowskim.

Więcej: luter2017.pl