english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Nowy biskup diecezji mazurskiej

Odbyła się konsekracja i wprowadzenie w urzędowanie ks. Pawła Hause

19.02.2018

W sobotę, 17 lutego 2018 r., w kościele Św. Trójcy w Mikołajkach odbyła się konsekracja i wprowadzenie w urzędowanie ks. Pawła Hause na Biskupa Diecezji Mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Uroczystościom przewodniczył zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec.


Nowy biskup diecezji mazurskiej

W pierwszej części uroczystości Rada Diecezjalna Diecezji Mazurskiej, bp Jerzy Samiec i Starosta Mrągowski Antoni Karaś podziękowali ks. bp. Rudolfowi Bażanowskiemu za ponad 25-letnią służbę jako biskupa diecezji. W przemówieniu poprzedzającym akt konsekracji prezes Synodu Kościoła ks. dr Adam Malina przypomniał, że 25 listopada 2017 r. Synod Diecezji Mazurskiej dokonał wyboru ks. Pawła Hause na biskupa swojej diecezji.

Konsekrację i wprowadzenie w urzędowanie prowadził zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec, a asystentami byli bp Rudolf Bażanowski (emerytowany biskup diecezji mazurskiej) i bp Mindaugas Sabutis (zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego na Litwie).

Podczas ślubowania bp elekt ks. Paweł Hause potwierdził, że jest gotów przyjąć posługę biskupa w Kościele Jezusa Chrystusa, a zarazem wziąć na siebie obowiązki biskupa diecezji i czuwać nad duchowym życiem diecezji. Ślubował również w sprawowaniu swojej posługi posłuszeństwo Jezusowi Chrystusowi oraz wierność nauce Kościoła. Po złożeniu ślubowania ks. Paweł Hause został ustanowiony i wprowadzony przez modlitwę oraz włożenie rąk w posługę Biskupa Diecezji Mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Kazanie podczas nabożeństwa wygłosił bp Paweł Hause. Nowy biskup diecezji mazurskiej podkreślił niezbywalne świadectwo jakie składa Kościół ewangelicko-augsburski na Mazurach, wierność Chrystusowi ukrzyżowanemu oraz wielowiekowe zaangażowanie ewangelickich duchownych na rzecz polskości Mazur. Bp Hause przypomniał również, że ewangelicy Mazurzy, którzy tyle uczynili dla polskości tego regionu, byli prześladowani w komunistycznej Polsce. Podkreślił charytatywną, diakonijną oraz kulturalną działalność diecezji. Wspomniał, że pragnie w swej biskupiej posłudze nadal zwiastować Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie i Zbawieniu, ale też równocześnie troszczyć się o powierzoną mu diecezję. Powiedział: „Chciałbym, by moja służba biskupia była służbą radosną. Ewangelia to przecież radosna wieść o Chrystusie. Daj też Panie Boże mądrość i siłę”.

Bp Hause hasłem przewodnim swojej posługi uczynił fragment z Ew. Marka: „Nie bój się tylko wierz“, aby stało się ono słowem zachęty dla niego samego, ale też wszystkich, którzy tak często przeżywają obawę lub niepokój o swoją egzystencję, o zdrowie, o bliskich, o przyszłość, o losy ziemskiej ojczyzny, o Kościół. Wyraził również życzenie: „Pragnąłbym, aby Kościół nasz był żywym świadectwem, odbiciem miłości, którą darzy nas Bóg” i dodał „Nie wystarczy powiedzieć: chcemy Boga, jeśli jednocześnie stosujemy wybiórczą miłość bliźniego, jeśli zapominamy o miłości do nieprzyjaciół, jeśli nie potrafimy tolerować inaczej wierzących lub niewierzących”.

Po kazaniu liturgię komunijną poprowadzili wspólnie bp Jerzy Samiec, bp Paweł Hause i bp Rudolf Bażanowski.

Na koniec uroczystości pozdrowienia w imieniu Kościoła Rzymskokatolickiego wygłosił abp Józef Górzyński, a w imieniu władz państwowych i samorządowych poseł Urszula Pasławska.

Oprawę muzyczną uroczystości przygotowali: Wyższobramski Chór Kameralny pod dyr. Piotra Sikory, Chór Parafii Ewangelicko Augsburskiej w Suwałkach pod dyr. Grzegorza Bogdana oraz zespół muzyczny ze Szczytna pod kierunkiem ks. Alfreda Borskiego. Utwory solowe na organach, pieśni i liturgię uroczystości wykonała Klaudia C. Twardzik.

Bp Paweł Hause urodził się 7 czerwca 1964 roku w Jeleniej Górze, w domu pastorskim, jako syn ks. Jana Hause. 

Młodość spędził w Warszawie. Po studiach na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej został ordynowany w 1993 roku. Praktyki kandydackie odbywał w parafiach w Łodzi, w Krakowie i w Zabrzu. W latach 1993-1994 wikariusz w Zabrzu, 1994-1995 wikariusz w Ustroniu, a od 1995 roku pełni służbę w parafii w Kętrzynie. Od 1999 roku jako proboszcz.

W latach 2010-2013 był diecezjalnym duszpasterzem młodzieżowym. Od 2013 roku członek komisji historycznej Kościoła powołanej do badania inwigilacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przez służby bezpieczeństwa w latach 1945-1989.

Bp Paweł Hause jest żonaty, ma troje dzieci.
 

zdjęcia Justyny Drozd ww.ktk.ketrzyn.pl