english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Nowy biskup luteran w Ziemi Świętej

Ks. Ibrahim Azar wybrany na biskupa ELCJHL

17.01.2017

Synod Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Jordanii i Ziemi Świętej (ELCJHL) wybrał ks. Ibrahima Azara, proboszcza Parafii Odkupiciela w Jerozolimie, na nowego biskupa Kościoła. Ks. Azar zastąpi dotychczasowego zwierzchnika Kościoła ks. bp. Muniba Younana, który pełni urząd prezydenta Światowej Federacji Luterańskiej.


Nowy biskup luteran w Ziemi Świętej

38 synodałów podjęło decyzję jednomyślnie, a obecny biskup-elekt był jedynym kandydatem. Prezesem Synodu został ks. Samer N. Azar z Parafii Dobrego Pasterza w Jordanii. Do nowej Rady Kościoła wybrano dotychczasowego zwierzchnika, bp. Younana.

Ks. Azar rozpoczął swoją edukację w palestyńskich szkołach luterańskich, w tym w Betlejem. Ukończył studia teologiczne na Wydziale Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Ludwiga Maksymiliana w Monachium. W 1988 roku został ordynowany na duchownego luterańskiego. Jest żonaty i ma trzy córki.

Kościół Ewangelicko-Luterański w Jordanii i Ziemi Świętej obejmuje swoją jurysdykcją Jordanię, Izrael oraz tereny Autonomii Palestyńskiej. Historia Kościoła luterańskiego w Ziemi Świętej jest ekumeniczna – w regionie działały misje Kościołów luterańskich i reformowanych z Niemiec i Skandynawii. W 1840 na mocy porozumienia między Prusami a Imperium Brytyjskim powstało jedno anglikańsko-luterańskie biskupstwo pod patronatem obydwu krajów. Pierwszym biskupem został anglikanin, konwertyta z judaizmu Michael Solomon Alexander.

Po rozpadzie ekumenicznego biskupstwa, ewangelicka misja kierowana przez Kościół Ewangelicko-Unijny kontynuowała swoją pracę, koncentrując się głównie na pracy diakonijnej. Mimo różnorodnej tradycji zbory w Ziemi Świętej zachowały luterańską tradycję. Po II wojnie światowej Kościół uniezależnił się od Niemiec. Należy do niego obecnie ok. 3 tys. wiernych różnych narodowości zgromadzonych w sześciu parafiach. Dzięki wsparciu Światowej Federacji Luterańskiej Kościół posiada cztery szkoły.

źródło: luter2017.pl
zdjęcie: ELCJHL