english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Nowy numer EPD

O obchodach jubileuszu 500 lat Reformacji w miastach europejskich

22.03.2018

W lutym 2018 r. ukazał się 7-8 numer zbioru ewangelickich dokumentów prasowych (epd – evangelischer pressedienst), poświęcony uroczystościom jubileuszu 500 lat Reformacji w europejskich miastach. 


Nowy numer EPD

Publikacja zawiera relacje z Moskwy, Pragi, Budapesztu, Rzymu, Strasburga, Luksemburga, Londynu oraz Warszawy, którym poświęcono 35 stron. Przetłumaczone są na język niemiecki wszystkie przemówienia z uroczystej sesji w Zamku Królewskim (w tym wystąpienia: Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Biskupa Kościoła ks. Jerzego Samca, Sekretarza Generalnego ŚFL ks. dra Martina Junge, prof. Jerzego Buzka, Prymas abp Antje Jackelen), przyjęcia w Ambasadzie (Ambasadora Rolfa Nikiela oraz ks. prezes Annette Kurschus) a także przemówienia wygłoszone podczas centralnego nabożeństwa jubileuszowego (abpa Wojciecha Polaka, bpa Markusa Dröge, kazanie bpa Muniba Younana  w wersji angielskiej). 

Został również opublikowany list otwarty trzech Kościołów ewangelickich w kontekście dyskusji nt. upamiętnienia Reformacji przez polski parlament. 

W słowie wstępu nadradca kościelny ks. Dirk Stelter, odpowiedzialny za kontakty z Europą południową, środkową i wschodnią w Ewangelickim Kościele w Niemczech, pisze: „Jako motto jubileuszu, Kościół wybrał hasło: „Bóg-Wolność-Świat”, stawiając inne akcenty w stosunku do znanego motta „Bóg-Honor-Ojczyzna”, które parę dni później było skandowane podczas obchodów Święta Niepodległości w dniu 11 listopada przez nacjonalistów i prawicowych populistów.

Zgodnie z przyjętym hasłem i aby podkreślić swoje ogólnoświatowe relacje, Kościół zaprosił na 4-dniowe uroczystości wiele gości z zagranicy. Nie tylko hasło, ale również program uroczystości pokazał samoświadomość liczącego 63 000 członków Kościoła w blisko 38 milionowym społeczeństwie, chcącego się godnie zaprezentować z okazji Jubileuszu: jako siła, która miała znaczący wpływ na historię narodu polskiego, a także jest w stanie obecnie konstruktywnie działać w społeczeństwie. 

Jednocześnie Kościół zwrócił uwagę na to, aby te wydarzenia nie odbywały się kosztem innych wyznań, ale były organizowane we wspólnocie – we współpracy z znacznie mniejszym, liczący 2500 członków Kościołem ewangelicko-reformowanym a także we współudziale najwyższych przedstawicieli, dominującego w kraju Kościoła rzymskokatolickiego oraz przedstawicieli Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej”.