english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Nowy numer Gdańskiego Rocznika Ewangelickiego

Siódmy tom z Sopotu

10.01.2014

Wraz z końcem ubiegłego roku ukazał się nowy numer Gdańskiego Rocznika Ewangelickiego za rok 2013. To już siódmy tom wydawanego przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Gdańsku, począwszy od 2007 roku, czasopisma naukowego.


Nowy numer Gdańskiego Rocznika Ewangelickiego

Gdański Rocznik Ewangelicki w ciągu kilku lat znacząco umocnił swoją pozycję w rankingu czasopism naukowych o profilu humanistyczno-teologicznym, o czym niewątpliwie świadczy fakt, że znajduje się on na Liście Czasopism Punktowanych MNiSW Lista B i uzyskał w tym roku aż 5 punktów, co jest wynikiem ogromnej pracy i zasługą całej Redakcji i Rady Naukowej GRE. Czasopismo współtworzą uznani naukowcy, pracownicy polskich oraz zagranicznych uczelni, przede wszystkim związani z Diecezją Pomorsko-Wielkopolską KEA w RP.

 

GRE składa się z trzech głównych działów: historii, teologii oraz recenzji. Publikowane artykuły mają przybliżyć czytelnikom dzieje protestantyzmu na Pomorzu, rozpowszechniać najnowsze wyniki badań oraz skłaniać do teologicznej refleksji. Całość uzupełnia każdorazowo wywiad oraz Kronika wydarzeń Parafii w Gdańsku z siedzibą w Sopocie.

 

W bieżącym numerze w dziale historia opisane są m.in. Dzieje polskiej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Gdyni (1931-1939) autorstwa Jerzego Domasłowskiego oraz Dzieje i architektura pomennonickiego kościoła w Gdańsku autorstwa Magdaleny Staręgi. Natomiast w dziale teologicznym dominuje tematyka spowiedzi i pokuty. Czytelnicy mogą zapoznać się m.in. z artykułami: Jerzego Sojki pt. Pokuta w luterańskich księgach wyznaniowych, Pawła Matwiejczuka pt. Spowiedź w czasach Reformacji oraz ks. Adama Maliny pt. Formuły spowiednie w XX-wiecznych agendach i śpiewnikach polskiego luteranizmu. Na łamach GRE w tym numerze znalazły się także cztery artykuły niemieckojęzyczne.

 

W najnowszym numerze znajdziemy wywiad zatytułowany Ponad pół wieku wspólnej drogi... przeprowadzony z Czesławą i Karolem Toeplitzami przez Marię Drapella.

 

Czasopismo wspiera również młodych humanistów, którzy prowadzą badania w zakresie historii protestantyzmu. Wyniki tychże są publikowane na łamach GRE, a ich autorzy otrzymują ustanowione w tym celu stypendium.

 

Nowy numer Gdańskiego Rocznika Ewangelickiego jest do nabycia w kancelarii gdańskiej parafii (Sopot).

 

ks. Marcin Rayss