english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

O czym myślimy, mówiąc Kościół?

Pytanie postawione przez nowy Zwiastun Ewangelicki

21.05.2015

Doświadczenie zesłania Ducha Bożego jest elementarnym przeżyciem: czekanie już się skończyło. Żyjemy! Jest siła, która otwiera niebo, mobilizuje ludzi i ich inspiruje: do życia i do miłości– pisze bp Waldemar Pytel, rozważając Słowo Boże przypominające o zesłaniu Ducha Świętego, czyli dniu narodzin Kościoła. Na tym zagadnieniu skupiają się także myśli innych autorów najnowszego „Zwiastuna Ewangelickiego” nr 10/2015.


O czym myślimy, mówiąc Kościół?

Co myślimy, kiedy wypowiadamy słowo „Kościół”? Gdy piszemy ten wyraz wielką literą, to ukryte jest w nim wielkie znaczenie! – pisze ks. Jan Badura, zachęcając do zastanowienia się nad różnymi aspektami tego pojęcia. Nie tylko w dzień pamiątki zesłania Ducha Świętego warto przeczytać, co o Kościele i papiestwie myślał Reformator, a co w cyklu 500 lat Reformacji przybliża Jerzy Sojka: Marcin Luter wystąpił zdecydowanie na rzecz wyższości Pisma Świętego nad każdym innym kościelnym autorytetem, w tym także papieskim. Z kolei o powstawaniu Pisma Świętego i sposobach jego upowszechniania, w czym doniosłą rolę odegrały Reformacja i wynalazek druku, pisze Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

 

Dla Kościoła ważne są również miejsca, gdzie wierni mogą chwalić Boga i dawać świadectwo wiary czynnej w miłości. Tak będzie w trzech nowych obiektach, które opisujemy w numerze: świeżo wybudowanym Luterańskim Centrum Parafialnym w Bydgoszczy, wyremontowanym kompleksie parafialnym w Jeleniej Górze-Cieplicach, a także w uruchomionym właśnie domu samopomocy „Betel” w Białej Piskiej, filiale parafii w Piszu. 

 

Jak co roku o tej porze roku w numerze znajduje się Książeczka informacyjna zawierająca jubileusze, koncerty i inne wydarzenia odbywające się w okresie letnim w parafiach w całym Kościele. Przydatna szczególnie podczas wakacyjnych wojaży!

 

Zachęcamy do lektury i prenumeraty – tradycyjnej oraz w formacie pdf. Przypominamy, żew parafiach „Zwiastun Ewangelicki” można zaprenumerować od dowolnego miesiąca do końca 2015 r. Szczegóły na stronie 3. w wydaniu papierowym oraz na www.zwiastun.pl w zakładce ZE 2015.