english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

O jedność chrześcijan w Częstochowie

Święto Jedności Chrześcijan

29.06.2014


W Częstochowie po raz drugi zorganizowano Święto Jedności Chrześcijan. "Aby byli jedno...” – pod takim hasłem wierni różnych wyznań spotkali się na wspólnej modlitwie w kościele ewangelickim Wniebowstąpienia Pańskiego.


O jedność chrześcijan w Częstochowie

W programie ekumenicznego spotkania znalazły się także katechezy, świadectwa i śpiew. O wyzwaniach stojących dziś przed chrześcijanami mówili m.in.: zwierzchnik Kościoła ewangelickiego w Polsce bp Jerzy Samiec oraz metropolita częstochowski abp Wacław Depo. „Potrzebujemy jedności, tak jak nigdy wcześniej” – mówił na początku spotkania ks. Adam Glajcar proboszcz parafii luterańskiej w Częstochowie. Duchowny podkreślił, że „razem z Chrystusem idziemy przez życie” i dodał, że „przede wszystkim trzeba oddać chwałę i cześć Temu, który jest naszym Panem i życiem”.

 

Bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce podkreślił „jak trudno jest mówić o jedności w kontekście tego, że świat nienawidzi chrześcijan. – Jako należący do Chrystusa musimy spodziewać się tego, że świat nas będzie nienawidził – mówił luterański biskup.

 

Podkreślił też, że „wiara w Jezusa Chrystusa jest najważniejsza”. - Trzeba koncentrować się na tym, co jest istotą chrześcijaństwa. Trzeba mówić o wierze – mówił zwierzchnik luteran w Polsce i dodał, że „kiedy idziemy za Jezusem, to nie możemy spodziewać się fanfar i pochwał ze strony świata.”

 

Abp Wacław Depo metropolita częstochowski przypomniał, że „prawda jest fundamentem jedności”. – Prawda dla nas nie jest zbiorem wiadomości i dogmatycznych określeń, ale jest uosobiona w Chrystusie, który jest Prawdą, Drogą i Życiem – mówił abp Depo.

 

Przypomniał, że „zadaniem chrześcijan jest przyjmowanie Chrystusa jako Pana i Zbawiciela”. – Świat współczesny chce wzbudzić w nas wątpliwości w oryginalność Chrystus pokazując Go jako Kogoś, kto przegrał – mówił metropolita częstochowski i dodał, że „dzisiaj nikt nie wątpi w historyczność Chrystusa, ale poddaje w wątpliwość to kim jest Chrystus”.

 

W spotkaniu modlitewnym wzięli również udział ks. Marian Niemiec - biskup elekt diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, klerycy V roku Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie oraz wierni różnych Kościołów chrześcijańskich.

 

Spotkanie ekumeniczne uświetniał występ zespołu „Strefa Chwały”.

 

Organizatorami Święta Jedności Chrześcijan były: parafie ewangelicka i prawosławna, a z ramienia Kościoła rzymskokatolickiego Referat Dialogu Ekumenicznego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i Katolickie Stowarzyszenie Wiernych Nowa Ewangelizacja.

 

BIK, KAI