english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

O pokój i pojednania

Uroczystości w Jaworze

04.09.2019

Idea modlitwy o pokój w rocznicę wybuchu II wojny św. zrodziła się z potrzeby serca partnerstw ewangelickich Parafii przy kościołach Pokoju w Jaworze i Iserlohn. Pierwsza taka modlitwa odbyła się w 2009 r.


O pokój i pojednania

Po dziesięciu latach, ponownie uznaliśmy, że troska o pokój i pojednanie między Polakami i Niemcami jest naszym obowiązkiem i chrześcijańską odpowiedzialnością.

W styczniu 2019 roku ewangelicy z Jawora wysłali do sióstr i braci w Iserlohn list, w którym m.in. czytamy:
1.Września 1939r. (…) niemieckie czołgi, samoloty i uzbrojeni żołnierze przekroczyli granicę niosąc zniszczenie, cierpienie i śmierć. (…) Po osiemdziesięciu latach, zapraszamy Was, byśmy wspólnie, 1 września modlili się o pokój i dawali świadectwo pojednania. (…)
Wbrew odradzającym się w Europie nacjonalizmom, wbrew mowie nienawiści, zapraszamy Was jako nasze niemieckie siostry i niemieckich braci i chcemy byście czuli się oczekiwanymi i mile widzianymi gośćmi.

W odpowiedzi, rozpoczęły się przygotowania do wspólnej uroczystości. 

26 sierpnia, spod kościoła ewangelickiego w Iserlohn Letmathe, wyruszyła grupa dziewięciorga Niemców i dwojga Polaków, by w swoistym „przejeździe pokoju”- niem. Friedenstour, zaświadczyć o pojednaniu i wspólnocie. Po przejechaniu 600 km, 29 sierpnia, grupa dotarła do Goerlitz, gdzie połączyła się z 60 osobową, polsko- niemiecką grupą innych rowerzystów, którzy do Jawora wyruszyli z Berlina.

W Goerlitz obie parafialne grupy spędziły wieczór kultury śląskiej, by kolejnego dnia ruszyć w kierunku Jawora. Na granicy grupę przywitał proboszcz jaworskiego Kościoła Pokoju, ks. Tomasz Stawiak i dołączył do rowerowych grup. Po pokonaniu kolejnego etapu podróży i odpoczynku, rozpoczęły się właściwe obchody upamiętnienia wybuchu II Wojny Światowej. W sobotni wieczór, w jaworskim Kościele Pokoju odbył się koncert kameralny podczas którego, soliści i kwartet smyczkowy Apertus, wykonywali dzieła wielkich polskich kompozytorów: Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego i in.

1 Września o godz. 11:00, w obecności władz samorządowych, przedstawicieli wojska, policji, straży pożarnej i wiernych wielu wyznań, rozpoczęło się ekumeniczne nabożeństwo - modlitwa o pokój. Kazanie wygłosiła generalna superintendent ks Theresa Rienecker z Ewangelickiego Kościoła Brandenburgi i Śląskich Górnych Łużyc, a słowo w imieniu Kościoła Północnych Niemiec wygłosił bp Hans-Peter Abromeit z Greiswaldu. W trakcie nabożeństwa modlitwy, pieśni i biblijne słowo, poza językami niemieckim i polskim, zabrzmiały także po ukraińsku, bowiem gościem szczególnym, był proboszcz ks. Mirosław Drapała i chór Parafii Greckokatolickiej z Legnicy. Pielęgnując polsko- niemieckie pojednanie, chcieliśmy tego dnia zwrócić uwagę na realną wojnę, która dotyka dziś ludzi na Ukrainie. 

W trakcie kazania, modlitw i przemówień padło wiele mądrych, pełnych pokory i szacunku słów, które musiały dać słuchaczom poczucie tego, iż jako Kościoły świadomi jesteśmy błędów przeszłości i mamy siłę, by bronić prawdy o historii, ale także prawdy o konieczności przebaczenia i pojednania. Do zadumy zmusiły słowa przejmującej pieśni: ''Молитва за Україну'' (Modlitwa za Ukrainę) kompozycja Mykola Lysenko, którą zaśpiewał wspomniany chór. Muzyczne piękno zapewniły także: Gospelchór z Letmathe, orkiestra dęta Kościoła Śląskich Łużyc i dr Małgorzata Zuchowicz przy organach Kościoła Pokoju.

Przed błogosławieństwem i wspólnym odśpiewaniem pieśni Hevenu Shalom alechem, zebrani przekazali sobie symboliczny znak pokoju.

Jako Parafia Ewangelicka w Jaworze, podjęliśmy się trudu organizacji opisanych uroczystości, bo mamy świadomość tego, jak kruche może być pojednanie i jak bardzo narażone na egoizm i nienawiść nacjonalizmów i ksenofobii. Jest z pojednaniem jak z wolnością. Nie są dane raz na zawsze i niepielęgnowane mogą zostać stracone. Najlepszą troską o pojednanie, jest przeżywanie wspólnoty. I tego doświadczyliśmy nie tylko wspólnie się modląc, ale także wspólnie pokonując kilometry rowerowej trasy.
 
tekst: ks. Tomasz Stawiak
zdjęcia: Aniela Prokopiak