english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Odszedł prof. Paweł Puczek

Muzyk, pedagog i inicjator Forum Ewangelickiego

19.09.2018

9 września zmarł prof. Paweł Puczek.


Odszedł prof. Paweł Puczek

Prof. Paweł Puczek (ur. w 1936 r. w Cisownicy na Śląsku Cieszyńskim – zm. 9 września 2018 r. w Warszawie) – muzyk (skrzypce), pedagog.
 
Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, gdzie otrzymał dyplom z odznaczeniem w zakresie gry na skrzypcach i muzyki kameralnej (1960). Był laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. E. Ysaye (1959), członkiem polskiej ekipy na IV Międzynarodowy Konkurs im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (1962). W 1965 r. odbył staż w Konserwatorium Moskiewskim, w l. 1966-1967 był koncertmistrzem Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy oraz Capelli Bydgostiensis pro Musica Antiqua, w l. 1967-1970 prowadził Orkiestrę Kameralną „Musici Concertanti”, z którą przeprowadzał tourneé zagraniczne i nagrania, w l. 1976-1980 był jednym z koncertmistrzów Opera Royale w Liège (Belgia).
 
Profesor zwyczajny, przez blisko 20 lat był kierownikiem Katedry Instrumentów Smyczkowych oraz przez dwie kadencje prodziekanem Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach. W latach 1990-2004 prowadził również klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Na zlecenie Ministerstwa Kultury i Sztuki opracował autorski program nauczania gry na skrzypcach w szkołach muzycznych I stopnia obowiązujący od 1992 r. Był promotorem i recenzentem przewodów doktorskich, habilitacyjnych i nominacji profesorskich. Był także jurorem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych.

Był jednym z inicjatorów Forum Ewangelickiego, ruchu, który powstał w Kościele ewangelickim w 1994 roku. Inicjatorami forum byli prof. Paweł Puczek oraz Jan Puczek. W ciągu ponad dwudziestu lat działalności forum organizowane było w wielu różnych miastach na terenie całego kraju a także w Czechach. Wśród zagadnień, które na przestrzeni lat były poruszane w czasie forum można wymienić między innymi: Ewangelicyzm w Polsce – wyzwania wobec przyszłości; Problemy edukacji młodzieży – wychowanie, kształcenie, praca; 450 lat Reformacji pod Wawelem; Ewangelicki etos pracy; Kobiety w społecznościach Kościołów ewangelickich – tradycja, współczesność, perspektywy.

Pożegnanie i pogrzeb śp. prof. Pawła Puczka odbędzie się w piątek, 21 września o godz. 11:00 w kościele Świętej Trójcy w Warszawie (nabożeństwo), a potem na Cmentarzu przy ul. Młynarskiej (złożenie urny do miejsca spoczynku).

Jezus Chrystus powiedział: "Jam jest zmartwychwstanie i żywot; kto we mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie". J 11, 25