english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Ordynacja w Żorach

Nowi duchowni: ks. Karol Długosz i ks. Oskar Wild

06.09.2014

Zostajecie powołani do służby w Kościele Jezusa Chrystusa - powiedział bp Jerzy Samiec w czasie nabożeństwa ordynacyjnego do nowych duchownych: ks. Karola Długosza i ks. Oskara Wilda w ewangelickim kościele Zbawiciela w Żorach.


Ordynacja w Żorach

W sobotę 6 września, w ewangelickim kościele Zbawiciela w Żorach, odbyło się uroczyste nabożeństwo połączone z ordynacją na duchownych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego dwóch magistrów teologii ewangelickiej.
 
Poprzez akt ordynacji, do służby Słowa Bożego i Sakramentów, powołani zostali pochodzący z Pomorza Karol Długosz (Koszalin) oraz Oskar Wild (Słupsk).
 
Na nabożeństwo przybyły rodziny ordynowanych, wierni oraz duchowni, w tym zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec, bp Rudolf Bażanowski - zwierzchnik Diecezji Mazurskiej oraz ks. dr Marian Niemiec - biskup elekt Diecezji Katowickiej.
 
W nabożeństwie wziął udział także ks. Pavlo Shvarts - zastępca zwierzchnika luterańskiego Kościoła na Ukrainie.
 
Aktu ordynacji poprzez modlitwę i nałożenie rąk apostolskim zwyczajem dokonał Biskup Kościoła wraz z asystentami: bp. Rudolfem Bażanowskim i ks. Piotrem Wowry oraz ks. dr. Marianem Niemcem i ks. Tadeuszem Makulą. Bp Jerzy Samiec poprosił zbór o przyjęcie nowych księży z modlitwą, a służbę duchownych powierzył prowadzeniu Ducha Świętego.
 
Nowi księża wygłosili osobiste refleksje na temat służby duszpasterskiej i etapów we własnej drodze duchowego rozwoju.
 
Liturgię komunijną poprowadził Biskup Kościoła, a do Sakramentu Ołtarza przystąpili nowo ordynowani, którzy następnie udzielali Komunii Świętej uczestnikom nabożeństwa.

Nabożeństwo wzbogacił śpiew chórów parafii z Ustronia i Żor.

Po nabożeństwie odbyło się spotkanie z nowymi księżmi, podczas którego bp Jerzy Samiec wręczył dokumenty ordynacyjne. Młodzi duchowni pozostaną w parafiach, w których odbywali dotychczas praktyki przed ordynacją: ks. Karol Długosz w  parafii w Żorach, a ks. Oskar Wild w parafii w Ustroniu.
 
Obecnie w Kościele ewangelickim w Polsce swoją czynną służbę sprawuje 153 ewangelickich duchownych, w tym 12 kobiet.

 

BIK

Zdjęcia: Parafia w Żorach (FB) (pierwsze dwa oraz główne)

ks. Jerzy Below - więcej: Zwiastun Ewangelicki