english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Organiści w Mikołowie

Trzecie warsztaty dla organistów i muzyków kościelnych

02.08.2016

W sobotę, 9 lipca 2016 r. odbyły się już trzecie warsztaty dla organistów i muzyków kościelnych. Tym razem dzięki uprzejmości ks. Kornela Undasa gościliśmy w Mikołowie.


Organiści w Mikołowie

Całe warsztaty rozpoczęły się o godzinie 9:00. Po przypomnieniu wiadomości z poprzednich spotkań został przedstawiony inspirujący wykład nt. instrumentów z czasów J.S. Bacha. Odpowiedzieliśmy też na pytanie czy Bach grał na fortepianie - co było podsumowaniem tej części spotkania.

Po wchłonięciu wiedzy udaliśmy się całą grupą na obiad. Po powrocie do parafii rozpoczęły się lekcje indywidualne. Osoby, które czekały na swoją kolejkę, ćwiczyły chorał, który został odśpiewany na koniec koncertu. Oczywiście był też czas na luźne rozmowy i integrację uczestników.

 

Po lekcjach indywidualnych przygotowywaliśmy się do koncertu, który rozpoczął się o godzinie 18:00. Koncert rozpoczął się Preludium Es-dur J.S. Bacha, a Fuga kończyła część organową koncertu. Wszystkich słuchaczy i wykonawców przywitał ks. dr Adam Malina i dokonał wprowadzenia do koncertu, który został poświęcony pamięci śp. ks. Jana Grossa.

 

Dalszą część Koncertu prowadził już współorganizator Marcin Armański. Przed wyjściem uczestnicy zaśpiewali chorał: "Ku Nam się zwrócić Jezu chciej" z towarzyszeniem pozytywu. Koncert został zakończony również przez ks. dr Adama Malinę modlitwą wieczorną.

 

Po koncercie każdy ze słuchaczy mógł zagrać i pooglądać instrumenty z czasów J. S. Bacha. Była to niezwykła atrakcja zobaczyć rekonstrukcję klawikordu i pozytywu szkatułowego, które zostały wykonane od podstaw przez Marcina Armańskiego.

 

Jeszcze raz dziękujemy ks. K. Undasowi i ks. dr A. Malinie za pomoc w organizacji, gościnność i wsparcie.

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich trud i przygotowanie do zajęć oraz koncertu

 

Kolejne warsztaty już w sierpniu tym razem w innej, ciekawej formie.  Ale o tym już za niedługo poinformujemy...