english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Organy znów mają głos

Poświęcenie dużych organów w Świdnicy

06.08.2016

Chcemy, aby muzyka wykonywana na tym instrumencie zawsze oddawała Tobie chwałę. Pobłogosław tym, którzy będą na nim grali. A nam, słuchaczom, niechaj te dźwięki niosą ukojenie i budzą w nas radość - powiedział ks. biskup Waldemar Pytel podczas nabożeństwa w niedzielę 31 lipca, w czasie którego poświęcił duże organy w Kościele Pokoju w Świdnicy.


Organy znów mają głos

 - Tak oto znów może w naszej świątyni rozbrzmiewać 3.909 piszczałek, z których najmniejsza ma 11 cm, a największa 9,87 m.

 
Unikalny instrument o 62 głosach, zbudowany w latach 1666-1669 przez Gottfrieda Klose z Brzegu, był kilkakrotnie zmieniany. Obecny, z 1909 roku, jest już piątym autorstwa świdnickiej firmy Schlag und Söhne, która przed stu laty wprowadziła zasilanie elektryczne do instrumentu.

 
Z powodu złego stanu technicznego milczał on przez ostatnie dwie dekady i teraz, po gruntownym remoncie w niemieckiej firmie Scheffler (w ramach EOG i Funduszy Norweskich) znowu rozbrzmiewa w świątyni, „oprawiony” w odrestaurowany barokowy prospekt.

 
Organami zachwycał się sam Cameron Carpenter, Amerykanin, który 30 lipca koncertował w kościele. Jego International Touring Organ, stanął w centrum kościoła. Te jedyne na świecie organy elektroniczne o 182 głosach, sam je zaprojektował. Po oficjalnym koncercie, w towarzystwie biskupa Waldemara Pytla, Bożeny Pytel i grupki gości, zasiadł do dużych organów i wpadł w zachwyt. Niesamowite, nieprawdopodobne – powtarzał kilkakrotnie, z zafascynowaniem wsłuchując się w niedawno odnowiony instrument.


- Był zaskoczony ich możliwościami. Przyznał, że są równie bujne i szalone jak on i sto lat temu byłyby jego ideałem – opowiada Maciej Bator, kantor Kościoła Pokoju, który wprowadzał gościa w tajniki budowy historycznych organów. Amerykanin był pod wrażeniem wnętrza, historii i obu instrumentów. Obsługa zdążyła już spakować jego elektroniczne organy do dwóch ciężarówek, podczas gdy on, na najwyższej emporze, w półmroku, nadal grał sonatę d-moll Bacha na małych organach z 1695 roku, które go szczególnie zaintrygowały.

 

Koncert Carpentera to było jedno z ważniejszych wydarzeń XVII Festiwalu Bachowskiego, który potrwa do połowy sierpnia.

 

Dużych organów warto posłuchać zwłaszcza teraz, podczas Festiwalu Bachowskiego po nabożeństwach muzycznych 7 i 14 sierpnia o godz. 10, gdy parafia ewangelicko-augsburska zaprasza na krótkie recitale organowe.

 

fot: Bożena Pytel, Piotr Tomaszewski