english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Otwarcie Ogrodów Polsko-Niemieckich

Nowa inicjatywa w Warszawie

07.06.2018

6 czerwca 2018 r.  Biskup Kościoła ks.Jerzy Samiec wziął udział w otwarciu "Ogrodów Polsko-Niemieckich" w Warszawie.


Otwarcie Ogrodów Polsko-Niemieckich

Ogród został oficjalnie otwarty przez Prezydenta Niemiec Franka Waltera Steinmeiera, który zasadził w ogrodzie grab.

Ogrody polsko-niemieckie to inicjatywa Miasta Stołecznego Warszawy i Ambasady Niemiec realizowana w Parku Skaryszewskim w Warszawie. Wiceprezydent Miasta Stołecznego Warszawy Michał Olszewski, wskazując na lokalizację ogrodów między północnym brzegiem jeziorka Kamionkowskiego, a aleją Emila Wedla, przywołał długą historię relacji polsko-niemieckich na przykładzie m.in. rodziny Wedel (cukierników wyznania ewangelickiego), przybyłej do Warszawy z Meklemburga. 

Ogrody Polsko-Niemieckie są na świecie trzecim projektem, w ramach którego przy udziale Niemiec powstają ogrody przyjaźni łączące narody (Ogród Niemiecko-Francuski w Saarbrüccken oraz Niemiecko-Amerykański Ogród Przyjaźni w Waszyngtonie). Inicjatywa powstała bezpośrednio po roku jubileuszowym, w którym obchodzona była 25. rocznica podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. 

W dniu 7 sierpnia br. drzewo partnerstwa w Ogrodzie Polsko-Niemieckim z Kościołami Hesjii Nasau i Westfalii, przy udziale polskich parafii partnerskich, zasadzi również Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce. 

strona inicjatywy "Ogrody Polsko-Niemieckie"
 
zdj. Anna Wrzesińska, Ola Grochowska

Informacja prasowa: Wizyta Prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w Ogrodach Polsko-Niemieckich