english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Otwórz się na Ostródę

Pomoc dla parafii w Ostródzie

06.02.2016

Jeszcze w połowie XIX w. parafia ewangelicka w Ostródzie była jedną z największych w całych Prusach Wschodnich. Na terenie powiatu mieszkało ok. 50 tys. luteran, sama parafia zaś była siedzibą superintendentów okręgu ostródzkiego.


Otwórz się na Ostródę

Służyli w niej tak wybitni duchowni jak ks. Gustaw Gizewiusz czy ks. Agathon Harnoch, historyk Kościoła. Obecny teren parafii obejmuje również tak ważne dla mazurskiego ewangelicyzmu miasta jak Iława, Morąg czy Pasłęk.

 

Po II wojnie światowej Ostróda podzieliła los całego regionu. Wielu wiernych wyemigrowało, a kościoły i budynki bezprawnie odebrano. Sytuacja, wydawać by się mogła beznadziejna, zmieniła się w 2011 r., gdy w wyniku procesów rewindykacyjnych parafia otrzymała budynek po dawnym sądzie rejonowym. Liczący prawie 2.000 m2 gmach stanowi dla nas wielkie wyzwanie, ale jednocześnie ogromną szansę. Budynek bowiem nie tylko jest nową siedzibą parafii (pierwsze, własne miejsce modlitw od 1945r.!). Daje on wiele możliwości na rozwój i rozpoczęcie działalności diakonijnej, społecznej, otwartej na potrzeby Kościoła i lokalnej społeczności.

 

Nasi parafianie założyli, „Ewangelickie Stowarzyszenie Syloe”. Ma ono prowadzić i wspierać parafię w prowadzonych w budynku projektach diakonijnych i socjalnych. Już dziś korzystając z publicznych funduszy, prowadzimy stację socjalną i wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. Zatrudniona pielęgniarka nie tylko opiekuje się stacją, ale również prowadzi odwiedziny domowe, dbając o najbardziej potrzebującymi podopiecznymi na terenie miasta i gminy.

 

Naszym wspólnym celem jest uruchomienie, już od 2017 r., Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii, skierowanego do młodzieży w wieku gimnazjalnym, która zagrożona jest wykluczeniem społecznym, wychowuje się w patologicznym otoczeniu czy też na co dzień boryka się z problemami ubóstwa, bezrobocia, przemocy i alkoholizmu. Funkcjonowanie ośrodka obejmuje również utworzenie pierwszej po 1945 r. ewangelickiej szkoły na Mazurach. Dodatkowo planujemy uruchomić spółdzielnie socjalną, w której młodzi ludzie będą mogli próbować swoich sił na rynku pracy zdobywając doświadczenie i wiedzę. W budynku znajdzie się miejsce na Młodzieżowy Klub Integracji Społecznej oraz specjalistyczne gabinety poradnictwa psychologicznego, pedagogów czy terapeutów.

 

Nie zapominamy również o potrzebach parafii i Kościoła. Historyczne wnętrza zapewniają możliwość stworzenia pięknej kaplicy oraz sal warsztatowych, wykładowych czy koncertowych. W okresie wakacyjnym będzie to idealne miejsce na kościelne obozy, zjazdy młodzieży, wycieczki parafialne, konferencje czy zjazdy Instytutu Pastoralnego.

 

Oczywistym jest, że tak wielkie przedsięwzięcie wymaga ogromnych nakładów finansowych, które przekraczają możliwości niewielkiej parafii. Już dziś przygotowujemy wnioski do konkursów organizowanych w ramach funduszy europejskich. Ponieważ jednak czas przyznania dotacji jest jeszcze odległy, a potrzeby remontowe duże, zwracamy się do naszych współwyznawców o pomoc w zabezpieczeniu podstawowych środków finansowych na dokonanie najpilniejszych prac.

W tym celu nasze stowarzyszenie otworzyło specjalną stronę internetową, która działa na zasadach sklepu on-line. Za jego pośrednictwem można „kupować” przedmioty i w ten sposób składać darowiznę na remont. Nabyć można jedynie niewielki element, tym samym przekazać małą ofiarę, bądź też wybrać i zakupić całe drzwi lub okno. Każdy kto zdecyduje się na ten krok zostanie uhonorowany wygrawerowaną tabliczką z nazwą ofiarodawcy, umieszczoną na zakupionym przedmiocie. Wesprzeć można także działanie naszej stacji socjalnej, która na co dzień udziela wsparcia najbardziej potrzebującym mieszkańcom powiatu.

 

Dlatego też zwracamy się do Ciebie, droga Siostro i Bracie! Czy zastanawiałeś się kiedyś jaką moc ma Twoje 5 zł? Przeważnie nie przykładamy większej uwagi do monet o niskich nominałach. Traktujemy je jako „drobne” i z łatwością wydajemy co dzień na gazetę, kawę czy coś słodkiego. Często nie zastanawiamy się nad ich „mocą nabywczą”. Wydaje nam się, że nic wielkiego dzięki nim nie kupimy. Tymczasem każda nawet najmniejsza kwota ma ogromne znaczenie. Bo to przecież z tych groszy składają się wielkie sumy i fortuny. Często spotkać można się z opinią, że my ewangelicy w Polsce nie wiele możemy zmienić i zdziałać bo jest nas mało. Czy jednak aby na pewno? Siłą każdej społeczności jest jej jedność, współdziałanie i wzajemne wsparcie. Działając wspólnie możemy pokonywać nawet największe trudności, które stają na naszej drodze. 5 zł to tak niewiele, a jednak to kwota, która ma w sobie wielką moc. Gdyby każdy ewangelik przekazał swoje 5 zł, to jednorazowo udałoby nam się zebrać ok. 350.000 zł. Pomyśl, ile udałoby się nam zrobić, gdybyśmy przekazywali te 5 zł co miesiąc? Nie bądź obojętny i otwórz się na Ostródę! Wspólnie przywróćmy blask i godność jednej z najstarszych i największych parafii na Mazurach!

 

Zapraszamy na zakupy do naszego sklepu:
www.e-s-syloe.pl

 

Ofiary można też wpłacać bezpośrednio na konto bankowe:
Ewangelickie Stowarzyszenie Syloe
ul. Olsztyńska 1
14-100 Ostróda
PKO BP: 66 1020 3613 0000 6302 0107 9904