english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Parafia, Kościół i różnorodne konteksty

Synod Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego

04.11.2016

W dniach 21-23.10.2016 roku w Międzyzdrojach na Pomorzu Zachodnim obradował Synod Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. 


Parafia, Kościół i różnorodne konteksty

11 sesja V Synodu poświęcona była tematowi Kościoła w związku z Rokiem Kościoła obchodzonym w roku 2016 w ramach przygotowań do jubileuszu 500 lat Reformacji. Wykład wprowadzający w tematykę Synodu zaprezentował ks. bp dr Adrian Korczago. Był on poświęcony wyzwaniom i perspektywom współczesnego Kościoła. Nabożeństwo pierwszego dnia Synodu przygotował ks. radca Andrzej Dębski z parafii w Żarach. Odbyło się ono w byłym kościele ewangelickim w Międzyzdrojach. Po nabożeństwie członkowie Synodu spotkali się raz jeszcze, aby z rąk ks. bpa Waldemara Pytla oraz ks. radcy Andrzeja Dębskiego otrzymać list z podziękowaniem za pracę w Synodzie Diecezji Wrocławskiej V kadencji. Wraz z podziękowaniem członkowie Synodu otrzymali piękny kalendarz na rok 2017.

 

W sobotę 22 października obrady rozpoczęła modlitwa przygotowana i prowadzona przez diakon Izabellę Sikorę. Po modlitwie członkowie Synodu Diecezji Wrocławskiej zostali zapoznani z przebiegiem ostatniej sesji Synodu Kościoła. Szerzej omawiano dyskusję wokół planowanej reformy szkolnictwa i jej skutków dla nauczania kościelnego. Synod pracował w 3 grupach tematycznych: 1. Parafia jako schronisko – oczekiwania i potrzeby, 2. Kultura kościelnych zachowań i 3. Różnorodność kościelnych kontekstów. Praca grup miała bezpośrednie odniesienie do zaprezentowania dzień wcześniej wykładu ks. bpa dra Adriana Korczago.

 

Po przerwie obiadowej i tradycyjnym spacerze po plaży Synod wznowił obrady podsumowując pracę w grupach. Bieżące sprawy z życia Diecezji Wrocławskiej przekazał bp Waldemar Pytel. Synod wspomniał śp. Jerzego Hopfera, który był we wcześniejszych kadencjach również członkiem Synodu Diecezji Wrocławskiej. Jego życiorys przypomniał ks. bp Waldemar Pytel, a następnie dziękował Bogu w modlitwie za dar jego życia i służby w Kościele.

22 października, ostatni dzień obrad Synodu, związany był z wyjazdem do Szczecina, gdzie w tamtejszym kościele ewangelickim członkowie Synodu wzięli udział w niedzielnym nabożeństwie. Kazanie wygłosił ks. bp Waldemar Pytel, który podziękował szczecińskiej parafii za tradycyjną gościnność i ponowne przyjęcie Synodu.

 

ks. Cezary Królewicz