english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Parafia w Zabrzu ma 140 lat

Uroczystości jubileuszowe w zabrzańskiej parafii

14.06.2013

Nabożeństwo dziękczynne w niedzielę, 2 czerwca br. było zwieńczeniem uroczystości 140-lecia erygowania ewangelickiej parafii w Zabrzu.


Parafia w Zabrzu ma 140 lat

Dokładnie 1 czerwca 1873 roku wyodrębniono z parafii gliwickiej samodzielną parafię dla mieszkańców Zabrza.
 
Po 140. latach, jubileusz powstania parafii ewangelickiej w Zabrzu stał się wyrazem wdzięczności Panu Bogu za to, że pomimo wielu dziejowych, dramatycznych zdarzeń, okrutnych wojen i ideologii, zmieniających się warunków i okoliczności, parafia ewangelicka w Zabrzu była i nadal jest miejscem, z którego emanuje życie religijne, ewangelicka duchowość i otwartość dla każdego poszukującego człowieka.
 
W niedzielnych uroczystościach brali udział licznie zgromadzeni wierni, mieszkańcy miasta i zaproszeni goście m.in. biskup katowicki Tadeusz Szurman, ks. dr Adrian Korczago, prof. Marian Zembala - dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, goście ekumeniczni i przedstawiciele władz miasta.
 
W czasie nabożeństwa Słowem Bożym dzielił się zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec, który służył zabrzańskim zborownikom przez pierwszy okres służby w Kościele i który w tej parafii - wraz z ks. dr. Adrianem Korczago - był ordynowany.
 
Niezwykle poruszającą częścią nabożeństwa były bardzo osobiste wyznania kilku zborowników o wartości i miejscu jakie zajmuje zabrzańska społeczność parafialna w ich życiu.
 
Po nabożeństwie w ogrodzie parafialnym odbyło się spotkanie plenerowe, w trakcie którego zaśpiewali wiślańscy górale z zespołu „Wańcy”, pozdrowienia wygłosili zaproszeni goście oraz koncertowała orkiestra KWK Bielszowice.    
 

Współcześnie Parafia ewangelicka w Zabrzu jest świadectwem bogatej przeszłości i różnorodności konfesyjnej na Zzemi śląskiej. Należy do najstarszych parafii na terenie miasta. Była świadkiem, jak Zabrze zmieniało swoje oblicze stając się, z największej wsi w Europie XIX wieku, miastem hut i kopalń w wieku XX. Obecnie, w drugiej dekadzie XXI wieku, Zabrze jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem nauki, medycyny i Europejskiego Poprzemysłowego Dziedzictwa Kulturowego.

 

Po 140 latach istnienia, Parafia wpisała się w historię miasta oraz w jego krajobraz urbanistyczny i mentalny.  Wiele ewangelickich śladów, m.in. rodów Donnersmarcków, Borsigów przetrwało stulecie i ostało się do dnia dzisiejszego, stanowiąc pomost pomiędzy przemysłową przeszłością miasta i jego nowoczesną przyszłością.

 

W zabrzańskiej parafii działa chór parafialny oraz instrumentalny zespół smyczkowy. Co tydzień spotyka się młodzież pokonfirmacyjna, co dwa tygodnie odbywają się spotkania biblijno-dyskusyjne.

 

Parafia nawiązuje do bogatych tradycji oświatowych i diakonijnych. Prowadzi świetlicę socjoterapeutyczną dla dzieci „Szansa”, wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego oraz klub seniora. Przy parafii funkcjonuje również Artystyczny Klub Malucha.

  
Od roku 1999 proboszczem parafii jest ks. Dariusz Dawid.

 

BIK, luteranie-zabrze.pl