english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Parafianie z Bielska we Włoszech

Chór Graduale śpiewał we Włoszech

02.10.2018

 

Chór „Graduale” z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Bielsko w dniach 20-23 września 2018 przebywał na Tourne w Italii.


Parafianie z Bielska we Włoszech

 

W dniach 20-23.09.2018 na zaproszenie Coro dei Polifonici del Marchesato di Saluzzo, Luterański Chór GRADUALE z parafii w Bielsku udał się po raz pierwszy w swojej ponad 70-letniej historii na koncerty do Włoch.

Podróż  wiodła z Bielska-Białej, przez lotnisko w Ostrawie do Mediolanu-Bergamo. Malownicza miejscowość Paesana, w której gościliśmy mieści się w regionie Piemont (prowincji Cuneo), skąd widoczny jest najwyższy szczyt Alp Kotyjskich- Monte Viso (3814m n.p.m.). W czasie trzydniowego pobytu chór miał możliwość zwiedzić położone 20km na południe wyjątkowo piękne miasto Saluzzo oraz odległy o 80km na północ Turyn.

Poza częścią turystyczną głównym celem wyjazdu były dwa koncerty. Pierwszy miał miejsce w piątek 21. września w kościele Santa Maria w Paesana. Kościół barokowy z lat 1767 i 1783 z doskonałą akustyką przyciągnął mnóstwo słuchaczy. Miłą niespodzianką był krótki występ wspaniałego Polifonici del Marchesato. W czasie koncertu słowo wygłosił burmistrz Saluzzo, proboszcz parafii Santa Maria, dyrygent Polifonici  del Marchesato Enrico Miolano oraz Giovanni Borsa-główny organizator naszego pobytu.

Drugi koncert odbył się w sobotę 22.09. w Saluzzo. Kościół San Giovanni jest budowlą gotycką i pochodzi z 1281r. Niezwykle surowe wnętrze sprawiało poczucie wyjątkowości miejsca, w którym przyszło nam śpiewać. Było nam bardzo miło widzieć, że podobnie, jak w Paesana, tak i tutaj publiczność przybyła bardzo licznie.

Program obu koncertów był przekrojowy i zawierał utwory począwszy od epoki renesansu po współczesność. Zawierał kompozycje twórców polskich i obcych zarówno luterańskich, jak i innych wyznań. Oba koncerty były dla nas niezwykle pozytywnym doświadczeniem, dającym szansę na  reprezentowania nie tylko naszego miasta oraz bielskiej parafii, ale całego Kościoła Luterańskiego w Polsce. 

Luterański chór „Graduale” działa w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Bielsko od 1945 roku.  Poprzez swoją działalność chór kontynuuje wielkie przedwojenne tradycje muzyczne bielskiej parafii. W ciągu ponad 70 – ciu lat swego istnienia chór wielokrotnie koncertował w kraju i zagranicą (min. Czechy, Węgry, Austria, Szwecja, Niemcy, Holandia, Dania, Słowacja, Rosja) śpiewając w największych luterańskich katedrach Europy (Ulm, Uppsala) ale i w małych kościółkach, domach opieki, ośrodkach dla osób niepełnosprawnych.

Tekst: Adata Fender – dyrygent chóru

Foto: Marta Fender

Dalsze informacje: https://pl-pl.facebook.com/chorgraduale/