english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Pasyjne Wieczory Nauczające

Czas refleksji nad pasją Chrystusa w Dzięgielowie

13.04.2014

Czas pasyjny jest zawsze dobrą okazją, aby w biegu życia zatrzymać się na chwilę i pomyśleć po co żyjemy...


Pasyjne Wieczory Nauczające

Do tego zatrzymania i refleksji w parafii w Dzięgielowie miały pomóc Pasyjne Wieczory Naucające, które odbyły się w piątek i sobotę ( 4-5 kwietnia) o godz. 19.00 w centrum parafialnym "Salem". Naszym wykładowcą był gość z Wrocławia - dr Piotr Lorek, luteranin, biblista, dziekan Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej we Wrocławiu, a zarazem członek parafii ewangelickiej Opatrzności Bożej i opiekun Ewangelickiego Duszpasterstwa Akademickiego "Pronoja".

 

W pierwszy piątkowy wieczór zastanawialiśmy się nad tematem: Zdrada w kontekscie Judasza Iskarioty, śledząc zapisy ewangeliczne w tekstach ewangelii synoptycznych i ewangelii Jana. W ewangeliach odkrywaliśmy własne, osobiste, doświadczenia zdrady Jezusa, które mają miejsce w naszym codziennym życiu.

 

W sobotni czas studiowaliśmy teksty ewangelii mówiące o śmierci Jezusa Chrystusa, patrząc przez pryzmat różnych postaci, obecnych w czasie śmierci Jezusa. Byli to żołnierze rzymscy, setnik, matka i uczeń Jan, złoczyńcy na krzyżu, lud. Patrzyliśmy też z perspektywy samego Jezusa Chrystusa. Była to dla nas szczególna i osobsta wędrówka duszy po Golgocie.

 

Trzeci wykład to już niedzielne kazanie w niedzielę, 6 kwietnia i temat: Zmartwychwstanie Jezusa! Ten temat był już nie w formie wykładu i egzegezy, ale w formie homiletycznego przekazu istoty przeżywania pustego grobu i spotkania ze Zmartwychwstałym.

 

Wszystkie te trzy dni pozwoliły uczestnikom do przeżycia prawdziwych pasyjnych dni skupienia i wyciszenia nad Bożym Słowem.

 

Dziękujemy dr Piotrowi Lorkowi za bardzo ciekawe wykłady w pasyjne wieczory i niedzielne kazanie.