english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Patrz ludziom w oczy

Relacja z 8. Nocy z Lutrem

07.11.2016

Pełny kościół śpiewający Bogu na chwałę młodych luteran robił wrażenie. Ale tegoroczna "Noc z Lutrem" nie była dobra tylko dlatego... Była z Bogiem i z innym ludźmi. – Reformacja nie jest skansenem, ale wydarzeniem ciągle aktualnym i tętniącym młodym życiem - podkreśla ks. Wojciech Pracki, mówca wieczoru w Golasowicach.


Patrz ludziom w oczy

W tym roku po raz pierwszy gościliśmy na terenie diecezji katowickiej w parafii w Golasowicach. Przygotowania do tej niezwykłej nocy trwały kilkadziesiąt dni, a już od rana 31 października ekipa nagłośnienia przygotowywała sprzęt na wieczorny program. Próby dźwięku, ostatnie ustalenia i od godziny 20.00 zaczęła zjeżdżać się młodzież. Parkingowi w pełnej gotowości wskazywali wolne miejsca i dbali o porządek. Wiele grup przyjechało po raz pierwszy na naszą imprezę – zaskakiwał ich widok kościoła spowitego dymem i światłem, wszystko pulsowało w rytm żywej muzyki. O 21.00 kościół był pełen ludzi, bo prawie 500 osób. I tak się zaczęło!    

Jak się dogadać z drugim człowiekiem, jak mówić by nas rozumiano? Mówca wieczoru – ks. Wojtek Pracki – rozpoczął od przykładu z animacji „Gdzie jest Nemo?”, a potem zaprezentował, jak sobie z tym radzi Martyna Wojciechowska. Marcin Luter też miał na to swoją metodę – „patrzył ludziom w mordę”, rozmawiał z ludźmi i starał się tak dobierać słowa, by być przez swojego rozmówcę zrozumianym.

Uczestnicy spotkania zostali zachęceni do zrobienia własnego przekładu fragmentu biblijnego z Ewangelii Jana 6,20 – efekty ich pracy były zaskakujące: „Nie  bójcie się, to ja Jezus, nie chowajcie się”, „ Nie lękajcie się, to ja wasz Pan”, „Dyć to jo, nie bójta się!”, „To ja, nie obawiajcie się”, „To ino jo! Nie stresujcie się”, „Spokojnie to ja, nie lękajcie się”, „ Chłopy! To je jo”, „Cichajcie, to jo, nie bajta się!”, „Nie bójta się! Dyć to jo!”.    

Po pracy w grupach wysłuchaliśmy krótkiego wystąpienia ks. bp. Mariana Niemca. Biskup pozytywnie zaskoczył nas swoim językiem, zostaliśmy zachęceni do bycia jak „dziki”, by pełni energii biegać i działać w Kościele.

Drugą część swojego wystąpienia ks. Wojtek rozpoczął od krótkiego filmiku youtubera o. Adama Szustaka. W czasach wirtualnej rzeczywistości trzeba mówić o Bogu i w tej przestrzeni. Zostaliśmy zachęcani do korzystania z dostępnych nowinek technologicznych, a nawet dostaliśmy pracę domową – każdy miał zrobić selfi w kościele. Czasem nie trzeba słów, by być świadectwem.    

Po wielu inspirujących słowach przyszedł czas na wspólny śpiew z Zespołem CME. Niezwykły klimat, piękne dźwięki i ważne słowa. Pełny kościół śpiewający Bogu na chwałę młodych luteran robił wrażenie. Takich chwil nie da się dobrze opisać słowami, tego trzeba doświadczyć.
 
Na zachęcenie, że to nie ostatnie spotkanie dla młodzieży w tym roku, tuż przed północą był czas na ogłoszenia diecezjalnych duszpasterzy młodzieży – ks. Tymka (diec. katowicka) i ks. Marcina (diec. cieszyńska) oraz twórców projektu „Wierzę, więc jestem” – studentów Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej z Warszawy.

Na zakończenie ks. Marcin Makula pożegnał wszystkich i pobłogosławił. Nadszedł czas na rozmowy i poczęstunek, parafia zapewniła nam pyszne kanapki i słodkości. Rozmowom nie było końca. To była dobra noc, noc z Bogiem i z innym ludźmi. Jako organizatorzy – Centrum Misji i Ewangelizacji naszego Kościoła – dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie Nocy z Lutrem. W szczególności parafii w Golasowicach – ks. Marcinowi, młodzieży i paniom, które przygotowały dla nas poczęstunek i diecezjalnemu duszpasterzowi młodzieży za finansowe wsparcie całej imprezy.

Katarzyna Wesner-Macura, Centrum Misji i Ewangelizacji

* * * * *


Wrażenia z "Nocy z Lutrem 2016" wybranych uczestników

To była niezwykła noc, osobiście byłam pierwszy raz na „Nocy z Lutrem”, ale spełniła ona moje oczekiwania w 100 procentach. Cała aranżacja i wystrój były cudowne, co stworzyło wspaniałą atmosferę w naszym kościele. Wystąpienie księdza Wojtka Prackiego nasunęło nam wszystkim pewne refleksje. Po części oficjalnej odbył się koncert zespołu CME, podczas którego wszyscy mogliśmy chwalić Boga pieśnią. Po zakończonym spotkaniu udaliśmy się na poczęstunek w budynku parafialnym. Najedzeni, szczęśliwi oraz napełnieni Duchem Świętym udaliśmy się do naszych domów.
Martyna Hudziec, uczestniczka z Golasowic

500 młodych serc na rozpoczęcie obchodów 500 lat Reformacji
Akcja: Noc z Lutrem
Miejsce: Golasowice
Czułem jak Kościół (tak, z dużej litery K, bo Młodzi Ludzie to nasz Kościół) wypełniony Duchem Świętym pięknie „odlatuje” w uwielbieniu Stwórcy. Znakomite przygotowanie programu przez CME i zespół CME, wsparte siłami logistycznymi parafii ewangelickiej w Golasowicach. Uczta duchowa i posiłki dla naszych zgłodniałych żołądków po programie. Świetne słowa bpa Mariana Niemca, świetny wykład ks. Wojciecha Prackiego i świetny koncert zespołu CME. Kto nie był, niech żałuje!

ks. Marcin Makula, proboszcz parafii w Golasowicach


Myślę, że esencją są słowa: patrzcie w mordę* nie jedzcie z podłogi w kuchni** i bądźcie jak dziki***.
* Za: ks. Wojtek Pracki
** Za: o. Adam Szustak
*** Za: ks. bp Marian Niemiec

Tomek, uczestnik NL

Po wszystkim zostaliśmy zaproszeni do budynku parafialnego, gdzie czekało na nas mnóstwo smakołyków. Były przepyszne kanapeczki, ciasta, drożdżówki, rogale, pączusie, a także chipsy i paluszki. Napojów też był olbrzymi wybór. Kierowcy mogli sobie zrobić kawę przed podróżą do domu, dla pasażerów zaś była przygotowana cała gama herbat, w wielu smakach świata. A dla tych najbardziej spragnionych czekała także woda! A to wszystko po to, byśmy mogli sobie razem porozmawiać w niesamowitej atmosferze, z uśmiechami na wielu twarzach, bo nie wiadomo, kiedy w tak zacnym gronie znów się spotkamy. Nie pozostaje nam nic innego jak podziękować i czekać na następną tak świetną imprezę młodzieżową!
Grzegorz, uczestnik NL

Niesamowity klimat, inspirujące słowo ks. Wojtka Prackiego, poruszający koncert Zespołu CME, niesamowite pozdrowienie ks. bp Mariana Niemca. Noc z Lutrem w Golasowicach uważam za niezapomnianą!
ks. Tymek Bujok, diecezjalny duszpasterz młodzieży

Kościół przepełniony młodzieżą w reformacyjny wieczór wywarł na mnie ogromne wrażenie. To uświadamia mi prawdę, że Reformacja nie jest skansenem, ale wydarzeniem ciągle aktualnym i tętniącym młodym życiem.
ks. Wojtek Pracki, mówca wieczoru