english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Perła Żeliszowa czeka na pomoc

Fundacja szuka wsparcia w pracach remontowych

24.08.2013

Na zachodzie i północy Polski w różnych miejscach można do dziś spotkać opuszczone, niszczejące kościoły. Zwane są często "poewangelickimi". Nazywa są tak, ponieważ były do 1945 roku używane przez parafie ewangelckie, które później przestały istnieć. Jednym z nich jest kościół w Żeliszowie koło Bolesławca.


Perła Żeliszowa czeka na pomoc

Od końca XVIII wieku ewangelicy gromadziła się w zapierającej dech w piersiach budowli, jaką jest kościół w Żeliszowie. Do jego powstania najprawdopodobniej przyczynił się słynny projektant Bramy Brandenburskiej - Carl Gotthard Langhans. Po 1945 roku obiekt przestał pełnić funkcję sakralną i zaczął popadać w ruinę.

 

Fundacja "Twoje Dziedzictwo" objęła opieką tę perłę architektury Dolnego Śląska, wierząc w możliwość doprowadzenia obiektu do stanu z czasów świetności. Aby zabytek przetrwał, wymaga gruntownego remontu. Fundacja jest otwarta na wszelką współpracę na rzecz zachowania "Perły Żeliszowa".

 

Serdecznie zachęcamy do przyłączenia się do naszej inicjatywy, czy poprzez przekazywanie informacji, wpłaty na konto przeznaczone na remont dachu dawnej świątyni, czy też w inny sposób.

 
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej:Twoje Dziedzictwo