english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Petanque - nowa pilska tradycja

Dobry sposób na integrację parafialną

31.05.2016

W ubiegłym roku po raz pierwszy pilscy parafianie na swoim przykościelnym trawniku rozegrali turniej w grę, mało w Polsce znaną, petanque.


Petanque - nowa pilska tradycja

Pomysł ten tak wszystkim przypadł do gustu, że w tym roku turniej parafialny odbył się już na profesjonalnym boisku o wymiarach 15 m x 4 m, wybudowanym przy kościele. Jest to pierwsze boisko do gry petanque w Pile. W turnieju brali udział od najmłodszych - 5-latków aż pod osiemdziesięciolatków, parafianie i nie tylko, prawie 40 osób. Na zwycięzcę czekał puchar i medale z różą Lutra, wykonane przez parafian.

 

„Początków dyscypliny petanque (boules, gry w kule) doszukuje się już w czasach antycznych. Poprzez kolejne wieki ta niezwykle prosta, ale dająca dużo emocji gra, ewoluowała i tworzyła wiele odmian. Za historyczny zaczątek petanque w formie, w jakiej jest rozgrywana do dziś uważa się rok 1907. A kolebką jest Francja, gdzie sport ten jest narodową dyscypliną jej mieszkańców. To właśnie tutaj, w prowansalskim Ciotat, Jules le Noir - cierpiący na reumatyzm entuzjasta podobnej gry: jeu provencal (kulami rzuca się w rozbiegu) – nie dotrzymując kroku swoim kompanom, dostosował grę do swoich możliwości. Rozpoczynając rozgrywkę, stanął obiema stopami wewnątrz narysowanego koła (stąd wzięła się nazwa dyscypliny: petanque – stopy razem na ziemi) - za: www.petanque.pl

 

Wszystko to się odbywało podczas parafialnego grilla, gdzie oczywiście było rozważanie Słowa Bożego na podstawie ks. Nehemiasza 8,10, zaprezentowane przez ks. Tomasza Wolę, śpiew przy gitarze i harmonijce ustnej oraz oczywiście coś dla ciała - sałatki, ciasta i potrawy z grilla. Wspaniała zabawa i integracja.

 

Zdjęcia – archiwum PEA w Pile